Anasayfa > Araştırma-İnceleme, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Özal zehirlenerek öldürüldü

02.04.2013 Sal, 20:00

Reklam

Ankara Savcısı Kemal Çetin, Özal’ın ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Ergenekon davasının sanığı emekli Tuğgeneral Levent Ersöz’ün ‘şüpheli’ sıfatıyla ifadesini aldı. Hazırlanan sorularda Turgut Özal’ın zehirlenerek öldürüldüğü belirtildi.

 

Adli Tıp Kurumu’nun ‘mevcut bilgi ve bulgular ile kesim ölüm sebebinin tespit edilememiştir” raporuna rağmen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, şüpheli Levent Ersöz’e sorulması için gönderdiği sorularda Özal’ın öldürüldüğünü vurguladı.

 

 

 

İfade tutanağında “Soruşturma kapsamında ‘Görevde bulunan Cumhurbaşkanına suikast ve Cumhurbaşkanını öldürmek’ suçlarından şüpheli olarak ifadenize başvurulmak için burada bulunmaktasınız” denildi.

Cumhurbaşkanının köşkte rahatsızlandığını, kendisine müdahale edecek doktorun bulunmadığının belirtildiği ifade tutanağında, “Merhum Cumhurbaşkanının belirtilen tarihte Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde rahatsızlanarak vefat etmesi sürecindeki olaylar ve temel konularda ifadeler arasındaki çelişkiler gözetildiğinde merhum Cumhurbaşkanının organize bir şekilde işlenen cinayeti kurban gitti yönünde kuvvetli şüpheler bulunmaktadır” ifade edildi.

 

 

SAVCI “ERGENEKON”A DİKKAT ÇEKTİ

Malatya Zirve Yayınevi davasında ifade veren İlker Çınar isimli şahsın ‘Özal’ın öldürüldüğüne’ ilişkin anlatımlarının da yer aldığı tutanakta, ölümün ardından otopsi yapılmadığı için günümüzde Özal’ın kesin ölüm nedeninin tespit edilemediği yönündeki Adli TIP Raporu’na da atıf yapıldı. Özal’ın öldürüldüğüne ilişkin tanık beyanlarının ve dosyadaki belgelerin varlığına vurgu yapan Savcılık, Özal’ın ölümünden henüz örgüt olup olmadığı yönünde kesinleşmiş bir karar bulunmayan ‘Ergenekon’ olduğunu anlattı.

 

 

 

İfade tutanağında Ersöz’e, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Ergenekon davasında hükümeti yıkmaya teşebbüs suçlamasıyla yargılandığı hatırlatılarak, “İçerisinde faaliyet gösterdiğiniz yasadışı silahlı terör örgütünün faaliyeti kapsamında 17 Nisan 1993 tarihinde Türkiye’nin 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın zehirlenmek suretiyle öldürülmesi suçuna iştirak ettiğiniz sonucunu varılmıştır. Bu suçlama ile ilgili ifade veriniz?” denildi.

 

 

ERSÖZ SUÇLAMALARI REDDETTİ

Şüpheli Levent Ersöz ise suçlamaları kabul etmedi. Ersöz’ün avukatı Serkan Günel de ifadede, suçlamaların asılsız olduğunu belirterek, “Sorulan sorular çerçevesinde gizli yürüyen soruşturmaya baktığımızda sağlık raporlarında merhum Cumhurbaşkanının bilimsel raporlarla zehirlenerek öldürüldüğüne ilişkin şüphe doğuracak tek bir rapor bile yokken zehirlendiğine dair kanıt olmadığından böyle bir soruşturmaya başlanması hukukun geldiği nokta açısından çok vahimdir” dedi. Yaklaşık üç saat süren ifade işlemi, Ersöz’ün tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

 

Seda KILIÇ/AKŞAM

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.