Anasayfa > Slayt Haber, Yaşam > Pasinler’deki Öğretmen’e Tecavüz davası’nda karar yok

08.04.2013 Pts, 13:14

Reklam

ERZURUM’UN Pasinler İlçesi’nde geçen yıl Türkçe öğretmeni A.K.’ya tecavüz girişiminde bulunarak ağır yaraladıkları gerekçesiyle tutuklanan ve hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu ile 32 yıl hapis cezaları istenen Kadir N.ile Ümit A.’nin yargılanmalarına Erzurum Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Tutuklu sanıklardan Ümit A.’nın Avukatı Talat Göğebakan,”Müvekkili suçlayıcı somut delil elde edilememiştir” savunmasını yaptı.

 

“KARAKOLDAKİ İFADEM GEÇERLİ”

 

Tutuklu sanıklardan Kadir N. 8. duruşmada suçlamaları kabul etmedi. Kadir N.,”Karakol’da ben ifade verirken hiçbir suçlamayı kabul etmedim. Olayın ne olduğunu bilmiyordum. Savcılıkta verdiğim ifademi kabul etmiyorum. Karakol’da verdiğim ifademin geçerli kabul edilmesini istiyorum.” Dedi.

 

“BASKI VE İŞKENCE GÖRDÜK”

 

Tutuklu Ümit A. İse,”Ben yaklaşık iki yıla aşkın süredir cezaevinde yatıyorum. İfadelerimiz alınırken baskı ve işkence gördük. Benim okuma-yazmam yoktur. İfade alınırken getirilen belgeleri imzaladım. Tahliyemi istiyorum” dedi.

 

SANIK AVUKATI,”MÜVEKKİLİ SUÇLAYICI SOMUT DELİL ELDE EDİLEMEMİŞTİR”

 

Tutuklu Ümit A.’nın Avukatı Talak Göğebakan,  ise ”Başından beri tuhaf bir dosyayı izliyoruz. Emniyet Genel müdürlüğü Kiriminal polis laboratuarında birçok rapor inceleniyor. 05.05.2011 tarihli uzman incelemesi raporunda sanık Kadir inceleniyor. Bu raporda bir çok isim sayılarak DNA örneklerinin başka birine ait olduğunu belirtmesine rağmen daha sonraki rapora katılan Ayşe’den alındığı belirtilen 13 delil örneği üzerinde inceleme yapılmış ve Kadir’e  ait bir bulgu bulunamadığı belirtilmiştir. ” diye konuştu.

 

OLAY:

Pasinler’deki Milli Egemenlik İlköğretim Okulu’nda görevli öğretmen A.K., 6 Nisan 2011 tarihinde, ders bitiminde evine giderken saldırıya uğradı. Tecavüze karşı direnen A.K., bıçaklı ve taşlı saldırıda ağır yaralandı. Kanlar içinde bulunan A.K., ambulansla götürüldüğü Erzurum’da Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Aziziye Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakım altına alındı.

Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube’ye bağlı Cinayet Masası’ndan oluşturulan 15 kişilik özel ekip tarafından 4 Mayıs 2011 gecesi şüpheli olarak yakalanan fırın işçisi Kadir N. önce DNA testi için çeşitli örnekler alındı. DNA testi sonrası Kadir N. işsiz olan arkadaşı Ümit A. İle çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

 

ÖMÜRBOYU HAPİSLERİ İSTENİYOR
Üçüncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan Kadir N. İle Ümit A. Hakkında ‘Kasten öldürmeye teşebüs, bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak’ amacıyla ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘nitelikli yağma, hürriyetten yoksun bırakma, cinsel saldırı’ suçlarından da 19 ile 32 yıl arasında hapis cezası isteniyor.

 

Dava dosyası, eksikliklerin giderilmesi için ileri bir tarihe ertelendi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.