Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Piyasa sahte altın kaynıyor

25.04.2013 Per, 9:19

Reklam

Piyasada çeyreğin tükenmesiyle karaborsaya düşen altında bir de sahtecilik hortladı. Gizli atölyelerde binlerce  üretilerek piyasaya sürüldü…

 

Altın gündemden düşmüyor. “Piyasada geziyor” korkusu yaşanıyor. Geçen hafta düşük fiyatlardan alım yapmak isteyen vatandaşların talebiyle elinde altın kalmayan , Darphane’nin altın vermesiyle bu hafta rahat nefes aldı. Kuyumcular, geçen haftaki yokluk sırasında piyasaya çıkan sahte altınlara dikkat çekiyor., karaborsadaki altınların kuyumcu esnafını olumsuz etkilediğini belirterek, şöyle konuştu:

 

 

ATÖLYELERDE ÜRETTİLER
“Geçen hafta altın yokluğundan dolayı merdiven altı atölyelerde çeyrek altının üretilip satıldığına dair haberler aldık. Gerçekten devletimizin el atması gereken hususlardan bir tanesi de bu. Elinde orjinal altın bulunduranlar da boş durmadı. Çeyrek altın 140 lira civarında iken, 160 liradan satıldı.” Uzmanlar sahte altının gözle ayırt edilmesinin zor olduğunu söyledi. Bu arada altın dün yükseldi. Cumhuriyet altını 582 liradan 585 liraya çıktı. Çeyrek altın ise 147 lira oldu.

 

 

BANKALAR FİYATI YÜKSELTTİ
ndaki dalgalanma sürerken bankalarda bu işi kâra çevirmeye başladı. Gelen şikayetlere göre bankalar alım satım arasındaki makası açarak, altını ölü fiyatına bozuyor. İşte bazı şikayetler: “Bankanın gram altın alım satım arasındaki farkı 70 kuruştan 6 liraya kadar çıktı.” “Altında yaşanan ani ve sert hareketlerin üstüne bir de bankalar altın alım satım arasındaki makası iyice artırarak ortamı müşterileri için daha kabuslu bir hale getirmiştir. Altınımızı bozdurmak istersek büyük zarar ediyoruz.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.