Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > PKK’dan çekilme açıklaması

25.04.2013 Per, 16:39

Reklam

PKK  elebaşlarından  Murat Karayılan Kandil’de düzenlediği toplantıda PKK’lıların 8 Mayıs tarihinde silahlı olarak sınır dışına çekilmeye başlayacaklarını açıkladı. İşte Karayılan’ın açıklamasından çarpıcı detaylar…

 

Uzun süredir merakla beklenen açıklama Kandil Dağı’nda düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı.

 

PKK elebaşlarından Murat Karayılan Kandil’deki toplantıya Öcalan’ın TIME 100 listesindeki profilini yazan Sinn Fein lideri Gerry Adams’a teşekkür ederek başladı.

PKK’lıların 8 Mayıs tarihinden itibaren silahlarıyla birlikte sınır dışına çıkmaya başlayacaklarını söyleyen Karayılan, herhangi bir operasyon durumunda meşru müdafaa haklarını kullanacaklarını ve çekilmenin derhal duracağını belirtti.

 

Karayılan sürecin ikinci aşamasının ise yeni bir anayasa yazımı olduğunu vurgularken herkesin kendisini ifade edebildiği, kendisini bulduğu bir anayasanın zorunluluğuna işaret etti.

Murat Karayılan bu sürecin de gerçekleşmesi halinde üçüncü ve son aşama olan silahsızlanma döneminin başlayacağını açıkladı.

 

 

Karayılan açıklama öncesinde toplantının gecikmesi nedeniyle gazetecilerden özür diledi. İki sefer güvenlik nedeniyle toplantının yapılacağı yerin değiştirildiğini bu nedene toplantının geç başladığını açıkladı.

 

KANDİL İZLENİMLERİ

PKK’nın Türkiye’den çekilme kararını açıklayacağı basın toplantısını izlemek üzere gelen gazeteciler, Kandil Belediyesi’nde toplandı. Gazeteciler Zenger köyündeki peşmerge köyünü geçtikten sonra  Kandil’e hareket ettiler. Açıklama sırasında gazetecilerin cep telefonlar kapandı.

 

Çekilmenin açıklanacağı basın toplantısı nedeniyle gazeteciler Zenger köyündeki peşmerge köyünü geçtikten sonra Kandil girişinde PKK Güvenlik kontrol noktasında Kandil’e hareket ettiler. Ayrıca Zenger mıntıkasında PKK’nın Kandil belediyesi olarak kullandığı binada gazetecileri topladı.

 

 

 

Burada gazetecilere kısa bir açıklama yapıldıktan sonra Murat Karayılan ve KCK tam kadrosu Kandil’in başka bir alanında gazetecilere basın açıklaması yapacak.

 

 

ÇEKİLME YEMEĞİ

Gazetecilere verilen yemekte tavuk, pilav, salata ve meşrubat yer aldı. Burada gazetecilere verilecek öğle yemeğinden sonra Kandil’in başka bir bölgesinde Murat Karayılan silahlı PKK’lıların Türkiye’den çekilmesiyle ilgili detaylı bir açıklama yapacak. Karayılan gazetecilerin sorularını da yanıtlayacak.

 

 

 

GECİKMENİN NEDENİ

Karayılan’ın yapacağı açıklama gecikti. Gecikmeyle ilgili bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre açıklama, bölgede keşif uçuşu yapıldığı için gecikti.

 

 

ÇEKİLME TARİHİNİ AÇIKLADI

Murat Karayılan, PKK’lıların 8 Mayıs’tan itibaren silahlarıyla beraber geri çekilmeye başlayacaklarını açıkladı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.