Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Prof.dr. Oğuz Kılınç: “Tezekle Isınmak Koah Nedeni”

21.11.2015 Cts, 17:48

Prof.dr. Oğuz Kılınç: “Tezekle Isınmak Koah Nedeni”

Reklam

Türk Toraks Derneği tarafından Dünya KOAH Günü sebebiyle düzenlenen toplantıda KOAH hastalığı ve bu hastalığa yol açan etkenler ele alındı. Toplantıya Türk Toraks Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Arzu Yorgancıoğlu, Prof. Dr. Ali Fuat Kalyoncu, Doç. Dr. Zuhal Karakurt, Prof. Dr. Benan Müsellim, Prof. Dr. Oğuz Kılınç, Yrd. Doç. Dr. Levent Akyıldız, KOAH hastalığı ve bu hastalığa yol açan etmenleri ele aldı.

TEZEK YAKMAK KOAH NEDENİ

Toplantıda konuşan Toraks Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Oğuz Kılınç, akciğer hastalıklarına neden olan etkenleri katil olarak niteledi. Katillerin başında sigaranın olduğunu ifade eden Kılınç, “Akciğer hastalıklarına neden olan etkenleri katil olarak tanımlarsak bunların bir numarası sigaradır. Bunun bir de çırakları var. İç ortam hava kirliliğini sayabiliriz. Tezek, odun, kömür yakılıp tütmeye yol açması ve akciğer hava yollarında hasara neden olarak KOAH’a neden olabilir. Hiç sigara içmedikleri halde KOAH olabilirler. İş yerinde de bu dumanlarla temas edenlerde de sık görülüyor. Bacalar uygun tutulmalı ve artık temiz enerji kaynaklarına geçilmelidir” dedi.

SİGARANIN ETKİLERİNİ SİLMEYE KATRİNA KASIRGASI LAZIM

KOAH’lı hastaların yüzde 90’ında sigaranın etkilerinin olduğunu belirten Kılınç, toplumda 5 kişiden birinde bu hastalığın görüldüğünü söyledi. Organik dumanlara maruz kalanların yüzde 30’un da KOAH görüldüğünü ifade eden Kılınç, “KOAH’lı hastaların yüzde 90’ında sigaranın aktif ya da pasif etkilerini görebiliyoruz. Toplumun genelinde her 5 kişiden 1’inde bu hastalık görülebiliyor. Organik dumanlara ise maruz kalanlarda yüzde 30 oranında KOAH’ın arttığını görebiliyoruz” dedi. Ev içinde kapalı ortamda ailelerin genelde balkon, kapı, pencere açık şekilde sigara içtiğini ancak bunun etkilerini azaltmaya hiçbir etkisinin olmadığını ifade eden Kılınç, “Ev içinde kapalı ortamda içilen sigaranın koksu duyulmasa bile içindeki zehirleri o ortamdan uzaklaştırmak bugünkü teknoloji ile mümkün değil. Dumanların ortamdan uzaklaşması için saatte 122 bin 500 kez hava değişimi sağlayan bir sisteme ihtiyaç var. Bu da en son Katrina Kasırgası’nda görüldü. Dolayısıyla kendimizi kandırmayalım. Kapı, pencere açmakla aspiratörü 3 numaraya alıp çalıştırmakla, belinize kadar camdan sarkıp içmek etkileri azaltılmıyor. Hatta balkona çıkıp sigara içen anne babanın eline zehir bulaşıyor ve çocukların sevdiklerinde bu zehirler çocuklarına geçiyor. Bunlar hiçbir işe yaramıyor”

“TÜTÜN MAMULLERİ EN YAYGIN KİTLE İMHA SİLAHIDIR”

Yrd. Doç. Dr. Levent Akyıldız ise ölüm oranları açısından KOAH ve trafik kazalarını karşılaştırdı. Trafik kazalarında yılda 4 bine yakın insanın hayatını kaybettiğini ancak hava kirliliği nedeniyle 28 bin insanın hayatını kaybettiğini söyledi. Nargilenin etkileri açısından sigaradan hiçbir farkının olmadığını da ifade eden Akyıldız şöyle konuştu:

“Yıllık trafik kazalarında Türkiye’de 3 in 500 4 bin insan ölüyor. Çok farkında olmadığımız hava kirliliğine bağlı akciğer hastalıklarında ölüm sayısı yıllık 28 bin civarında. Dünyada yıllık 4.3 milyon civarında insan ise dünyada ev içi hava kirliliği nedeniyle hayatını kaybediyor. Nargilenin daha az zararlı olduğu şehir efsanesidir. Aynı ölçüde ölüm riskine sahiptir. Nargile ya da bir başka tütün kullanımı daha masum az sakıncalı değildir. Tütün mamullerine en yaygın kitle imha silahı demek mümkündür. Light sigara tanımlaması bütünüyle bir aldatmacadır. İsimlendirme cazibesi üzerinden tüketiciyi aldatma üzerine kurulmuştur. Light isimlendirmenin kullanımıyla ilgili düzenlemelere geçiliyor. Pazarlama tekniğidir daha az ölümcül sayabileceğimiz hiçbir etmen yoktur”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.