Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Rektör Gönen’in Dünya Engelliler Günü Mesajı

02.12.2015 Çar, 16:49

Rektör Gönen’in Dünya Engelliler Günü Mesajı

Reklam

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle mesaj yayımladı.

Rektör Gönen, engelliliğin, yalnızca engelli bireylerin ya da ailelerinin içinde bulunduğu bir sorun olmadığını, sosyal boyutlarıyla halkı ve sivil toplum kuruluşlarını da yakından ilgilendiren ve toplumdaki herkesin ortak çabasını gerektiren bir konu olduğuna dikkat çekti.

“Engelli haklarını ve bu konuda yapılacak hizmetleri; eğitim, istihdam, rehabilitasyon, sağlık ve sosyal anlamda tüm yönleriyle bir bütün olarak ele almak gerekmektedir” ifadelerini kullanan Gönen, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Hiçbir engelliliğin bilerek ve isteyerek olmadığını ve her normal insanın bir engelli adayı olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Yaptığımız hizmetlerde de bu vatandaşlarımızı ötekileştirmeden hareket edelim. Kentimizde bu konudaki toplumsal duyarlılık ve bilinçlilik düzeyinin ülkemiz ortalamasından oldukça yüksek olması son derece sevindirici bir durumdur. Kendilerine inanıldığında ve fırsat verildiğinde, engel tanımadan ve herkes kadar başarılı ve üretken olabildiklerini sanat, spor ve kültürel alanda her fırsatta kanıtlayan engelli vatandaşlarımız, bu başarılarıyla toplumun geneline de örnek olmaktadırlar. Bu anlamda yapılacak en önemli hizmet, onlara beceri ve yetenekleri doğrultusunda iş ve üretim imkanı sağlayarak onları üretken ve toplum için verimli birer insan kaynağı haline getirmektir. Bu duygu ve düşüncelerle bütün engelli vatandaşlarımızın Dünya Engelliler Günü’nü kutlar, sağlıklı ve huzurlu bir yaşam dilerim.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.