Anasayfa > Yazar > Rıfat Ilgaz 100 Yaşında

19.07.2012 Per, 3:37

Rıfat Ilgaz 100 Yaşında

Reklam

“ILGAZ, ANADOLU’NUN SEN BİR YÜCE DAĞISIN, ETEKLERİNDE KİTAPLAR”
Şair CAN YÜCEL’in RIFAT ILGAZ’a söylediği bir söz.
Türk sanatına çok değerli eserler kazandırmış bir Anadolu çocuğu olan şair, roman, öykü yazarı RIFAT ILGAZ’ı doğumunun 100. yılında anmak isterim.
HABABAM SINIFI filmlerinin eser babası, 7Mayıs 1911 tarihinde Kastamonu’nun Cide ilçesinde doğmuştur, 7 Temmuz 1993 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.
Rıfat Ilgaz, 1940 ların Toplumcu, Gerçekçi şairi diye anılır. Eserlerinde Anadolu insanını anlatır. Hayatı hapishanelerde, zorluklarla geçmiş bir sanatçıdır.
Başlıca eserleri; Sınıf, Devam, Hababam Sınıfı, Don Kişot İstanbul’da, Karadeniz’in Kıyıcığında, Karartma Geceleri gibi…
Aziz Nesin ile Cumartesi Dergisini, Esat Adil ve Sabahattin Ali ile Yığın ve Gerçek Gazetesini çıkarır.
Mizah Dergisi Marko Paşa kadrosunda çalışır.
Bir dönem sakıncalı olduğunda, Turhan Selçuk ve İlhan Selçuk’un Dolmuş Dergisinde Stepne takma adıyla Hababam Sınıfı, Pijamalılar, Don Kişot İstanbul’da gibi eserlerini dizi olarak yayınlar.
Basın Şeref Kartı sahibidir.
Mizahi en önemli eseri HABABAM SINIFI dır. Eserde Anadolu ve İstanbul gerçeğini görmekteyiz. HABABAM SINIFI bütün kuşakların sınıfıdır.
Türk Sinemasının değerli yönetmenlerinden Ertem Eğilmez, kendisinin ve Hababam Sınıfı filmlerinin ilki 1975 yılı yapımı olmak üzere, bu filmlere 1981 yılına kadar devam eder; HABABAM SINIFI(1975), HABABAM SINIFI SINIFTA KALDI(1975), HABABAM SINIFI UYANIYOR(1976), HABABAM SINIFI TATİLDE(1977), HABABAM SINIFI DOKUZ DOĞURUYOR(1978), HABABAM SINIFI GÜLE GÜLE(1981).
Bu filmlerin çoğunda kadro aynı, Türk Sinemasının değerli isimleri var; Kemal Sunal(İnek Şaban), Münir Özkul (Kel Mahmut), Halit Akçatepe (Güdük Nemci), Tarık Akan (Damat Ferit), Adile Naşit (Hafize Ana), Şener Şen (Badi Ekrem), Ertuğrul Bilda (Kül Yutmaz), Hayri Karabey (Coğrafya Hocası), Akil Öztuna ( Felsefe Hocası), Cem Gürdap (Tulum Hayri), Muharrem Gürses (Müdür), Hakkı Karadayı (Veysel Efendi), Feridun Savlı (Domdom), Ayşen Gruda (Sunucu), Sıtkı Akçatepe (Paşa Nuri), Ergin Orbey (Müfettiş Hüseyin Şevki Topuz)
Ertem Eğilmez’in son yapımı HABABAM SINIFI GÜLE GÜLE filminde Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tarık Akan rol almıyor.
Ertem Eğilmez’i kaybettikten sonra oğlu Ferdi Eğilmez, HABABAM SINIFI filmlerine devam eder. Birkaç ismin dışında kadro farklıdır. (2003) HABABAM SINIFI MERHABA, (2004) HABABAM SINIFI ASKERDE, (2005) HABABAM SINIFI ÜÇ BUÇUK.
Bu üç filmin yönetmeni Kartal Tibet’tir.
HABABAM SINIFI MERHABA filminin bazı oyuncuları; Hülya Koçyiğit, Mehmet Ali Erbil, Halit Akçatepe
HABABAM SINIFI ASKERDE filminde oynayan oyuncular; Mehmet Ali Erbil (Deli Bedri), Halit Akçatepe (Bedri Binbaşı), Hülya Avşar (Zehra Binbaşı), Şafak Sezer (Ercüment), Mehmet Ali Alabora (Matkap Emre), Peker Açıkalın (Psiko), Cengiz Küçükayvaz (Kötü Kenan), Melih Ekener (Beberuhi), Ceyhun Yılmaz (Pörtlek), Volkan Severcan (Demir İçbükey), Kerem Alışık (Sabit), Zihni Göktay (Yusuf Hoca)
HABABAM SINIFI ÜÇBUÇUK filminin başlıca oyuncuları; Mehmet Ali Erbil, Seda Sayan, Şafak Sezer, Mehmet Ali Alabora, Peker Açıkalın
Halkımızın birkaç kuşağı bu filmleri çok iyi hatırlar, hatta filmlerdeki rolleriyle bilinen Türk Sineması sanatçılarını bilmeyen, izlemeyen var mıdır? Sanmıyorum.
Değerli  sanatçımız şair, yazar RIFAT ILGAZ’a nice yüzyıllar dilerim.
Sanatçı ve sanat dünyamız yaşadıkça yaşayacaktır!

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.