Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler > Rus Türkiye’de engel yok

09.08.2012 Per, 17:04

Reklam

Yabancıların Türkiye’de gayrimenkul satın almasını düzenleyen Mütekabiliyet Yasası kapsamında açıklanan son yönetmelikle ilgili karışıklığın ortadan kalkması, hem Rus yatırımcıları hem de Karadenizli emlakçıları sevindirdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü Yabancı İşler Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanan ve önceki gün yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, 183 ülkenin vatandaşlarının Türkiye’de taşınmaz mal, gayrimenkul, bina, ev ve arsa edinebileceği açıklandı.

Bu liste Bakanlık tarafından gizli tutulduğu için bazı konularda bilgi karmaşası ortaya çıktı. Bunların en önemlisi ise Rusya ve Ukrayna vatandaşlarının, Karadeniz kıyısından taşınmaz elde edemeyeceğiydi.

 

Ancak hurriyet.com.tr’nin ulaştığı Bakanlık kaynakları, bu bilginin hatalı olduğunu paylaşarak,Rusya ve Ukrayna’ya bu anlamada taşınmaz elde etmede hiç bir kısıtlama getirilmediğini açıkladı.

Yetkililer, genel olarak getirilen kısıtlamanın Türkiye ile komşu olan ülkelerdeki vatandaşların, sınır illerinden mülk edinememesi olduğunun altını çizdi.
Rusya ve Ukrayna, Türkiye ile sınırı olmadığı için böyle bir kısıtlama ile karşı karşıya kalmıyor.

Ancak bu kurala göre, örneğin bir Gürcistanlı sınır illeri olan Artvin ve Ardahan’dan mülk edinemiyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.