Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Siyaset > Saadet Partisi’nden Tepki Var

14.09.2012 Cum, 18:35

Reklam

Saadet Partisi (SP) Erzurum İl Başkanı Faik Çalık, Narman ve Olur’da adliyelerin kapatılmasına tepki göstererek, “ Kazanılmış hakkın geri alınması sosyal, ekonomik ve moral değerlerle ilgili menfi gelişmelere sebebiyet verecektir.” dedi.
Parti binasında basın toplantısı düzenleyen Çalık, Adalet Bakanlığı’nın önerisi ile HSYK tarafından 15 Haziran 2012 tarihinde alınan karar gereğince 146 ilçe’de adliyelerin kapatılarak büyük il merkezleri veya ilçelere taşınmasına tepki gösterdi. Erzurum’da da bu kapsamda Narman ve Olur ilçelerinde adliyelerin kapatıldığını kaydeden Çalık, “ Bilindiği gibi hükümet tasarruf sağlanacağı gerekçesiyle Adalet Bakanlığının önerisi ile HSYK tarafından 15 Haziran 2012 tarihinde alınan karar gereğince 146 ilçe’de adliyeler kapatılarak büyük il merkezleri veya ilçelere taşınarak birleştirilmiştir. Bu karara birçok ilçemizdeki sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar tepki göstererek ilçelerindeki adliyelerin kapatılmasının sosyal, ekonomik ve moral değerler açısından sıkıntılara yol açacağını belirtip tekrar açılması için talepte bulunmuşlardır. Bu taleplerinde ısrar eden ve büyük bir mücadele ortaya koyan bazı ilçelerimizde kapatılan adliyelerden 44’ünün HSYK tarafından yeniden açılmasına karar verilmiştir.” dedi.
Çalık, Olur ve Narman ilçelerinde adliyelerin kapatılmasıyla, kazanılmış hakkın geri alınmasının sosyal, ekonomik ve moral değerlerle ilgili menfi gelişmelere sebebiyet vereceğini belirterek, “Personel ve kaynak tasarrufu sağlanacağı gerekçesiyle adliye teşkilatı kapatılan veya birleştirilen ilçelerde, adliye ile direk ve dolaylı unsurların da ileride kaldırılması veya taşınması endişesini taşıyoruz. Bu da olur ve Narman ilçelerimizde ciddi bir sosyal ve ekonomik kayba neden olabilecek bir durumdur. Buda Narman ve Olur ilçelerimizin kapısına kilit vurmak anlamına gelir. Bu durumun ilçelerimizin öncelikle ekonomik ve sosyal anlamda küçülmesi ve köylere dönüşmesi algısına yol açmıştır o ilçelerde yaşayan vatandaşlarımızın moralleri bozulmuş ve tedirgin edilmişlerdir. HSYK 15 Haziran 2012 tarihindeki toplantıda; toplam 146 ilçe’deki adliyelerin kaldırılarak yakın büyük il merkezlerine veya ilçelere taşınmasını kararlaştırmıştır. Ancak daha sonraki süreçte, özellikle AKP’li bazı Milletvekillerinin girişimleri ve toplum’un baskısına dayanamayarak 44 ilçenin Adliye Teşkilatının yeniden açılmasına karar vermiştir. Bu da bu kararın gerekçelerinin ciddiyeti hususunda bazı kuşkular olduğunu göstermektedir. “ diye konuştu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.