Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Sağlık Çalışanları Şiddeti Protesto Ettiler

24.11.2015 Sal, 11:48

Sağlık Çalışanları Şiddeti Protesto Ettiler

Reklam

Antalya’da sağlık çalışanları, sağlık personeline karşı artan şiddet olaylarını protesto ettiler.

Akdeniz Üniversitesi Hastenesi A Blok önünde bir araya gelen sağlık çalışanları geçtiğimiz günlerde Samsun’da Dr. Aynur Dağdemir’in sekreterini korumak isterken bıçaklanarak öldürülmesini protesto etti. Sağlıkta şiddetin son bulmasını isteyen çalışanlar, yasal düzenlemenin bir an evvel çıkarılmasını istediler.

11 AYDA 250 KADIN ÖLDÜRÜLDÜ

Antalya’da sabah saatlerinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi A blok önünde toplanan yaklaşık 25 sağlık çalışanı, ‘Sağlıkta şiddeti’ protesto etti. Sağlık çalışanları ve kadınlara şiddetin her geçen gün daha da artığını ifade eden Türk Tabipler Birliği Kadın Hekimlik Kolu ve Kadın Sağlığı Kolu Üyesi Dr. Hafize Türkmen, 2014 yılında 281 kadının eş, sevgili, erkek, kardeş olmak üzere en yakınları tarafından öldürüldüğünü ifade etti. Rakamın 2015 yılında hızla arttığını belirten Dr. Türkmen, “Yılın ilk 11 ayında ise 250 kadın yaşamını yitirdi. Kadına yönelik şiddeti ayrımcılığı, olağan akışına uygun gören, cinayete tahriki ve faillerine haksız ceza indirimini gelenekselleştiren, kadını sosyal yaşamdan koparıp eve kapatmayı politika sanan bu egemen patriarkal anlayışı protesto ediyoruz ” dedi.

Dr. Türkmen, Saygınlık indirimi, tutku derecesine aşk indirimi adı altında arsızca uygulanan haksız tahrik indirimlerine hayır dediklerini de ifade etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.