Anasayfa > Ekonomi > Sahalara Yeniden Dönüyor

15.07.2012 Paz, 18:43

Sahalara Yeniden Dönüyor

Reklam

Halis Toprak ve Toprak Ailesi 1056 gün sonra yeniden şirketlerinin yönetimini devralıyor.

 

TOPRAK GRUBUNDAN AÇIKLAMA

Halis, Mehmet, Ahmet Toprak ve Toprak Grubu şirketleriyle Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) arasında 18 Aralık 2004 tarihinde ana protokol imzalanmış; daha sonrada 6 Şubat 2008 tarihinde birinci ek protokol ve son olarakta 15 Haziran 2012 tarihinde yürürlüğe giren ikinci ek protokol imzalanmıştır. Bu protokoller sonucunda Toprak Grubu TMSF’ye olan borcunu tamamıyla ödemiş ve TMSF ile nihayetinde helalleşmiştir. Toprak Grubu’nun 22 şirketinin ve 21 sanayi tesisinin yönetimi 29 Haziran 2012 tarihinde, 1056 gün sonra tekrar Halis Toprak’ın Yönetim Kurulu Başkanlığı’nda Toprak Ailesi’ne geçecektir.

TMSF yönetimi altında Toprak Grubu’na ait 22 sanayi tesisinden sadece bir tanesi olan Toprak İzolasyon Fabrikası bir Alman firmasına satılmış, geriye kalan ve ülkemizin 6 bölgesinde bulunan 21 sanayi tesisi ise halen Toprak Grubu’na aittir ve bu sanayi tesislerimizin büyük bir kısmı halenüretim faaliyetine devam edememektedir.

Toprak Grubu’nun hedefi ülkemizin milli serveti olan bu tesisleri en kısa süre içinde tekrar faaliyete geçirip, ilaveten 7,500 kişiye yeniden iş imkanı sağlamaktır. Böylece 1977 yılından beri 35 senedir milyarlarca dolar katma değer yaratarak hizmet ettiğimiz Türk ekonomisine, yeniden üretim ve istihdam yaratarak; ihracat yaparak ve vergi vererek katkı sağlamaya devam etmek hedefini taşımaktayız.

TMSF: PROTOKOL İMZALANDI

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu ile Toprak Grubu şirketleri arasında, grubun fona olan borçlarının ödenmesine yönelik protokol imzalandı.

TMSF Kasım 2001’de Fona devredilen Toprakbank hakim ortağı Toprak Grubu şirketleri ile Halis Toprak, Ahmet Toprak ve Mehmet Toprak arasında grubun fona olan borçlarının ödenmesine yönelik olarak protokol imzalandı.

TMSF tarafından yapılan açıklamaya göre, Toprak Grubu’nun, fona olan borçları bir kısım taşınmazların ayni tahsilat yoluyla fon tarafından devralınması suretiyle tasfiye edildi. TMSF kendisine kanunlarla verilen görev ve yetkiler çerçevesinde, kamu alacaklarının en yüksek değerle tahsili ve fona devredilen bankaların kamuya maliyetinin asgari seviyelere indirilmesi prensibiyle çalışmalarına devam ediyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.