Anasayfa > Bölge, Slayt Haber, Yaşam > Şantajcılar Erzurum’da

09.04.2013 Sal, 10:19

Reklam

Artvin’in Ardanuç ilçesinde öğretmenlik yapan M.Y. ile esnaf K.Ö.’yü bıçak zoruyla soyundurup, çektikleri çıplak fotoğraflar ile şantaj yapan 5 şüpheli Erzurum 4.Ağır Ceza Mahkemesi’nde 30 yıla kadar hapis istemiyle hakim karşısına çıktı.

 
Esnaflık yapan K.Ö.’yü bıçak ve tabanca tehdidi ile çırılçıplak soyundurarak cep telefonu ile görüntülerini çekerek haksız menfaat temin ettikleri belirlenen 5 kişi hakkında Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 20-30 yıla arasında değişen hapis cezası istemi ile dava açıldı. Erzurum TMK. 10 madde kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Artvin’in Ardanuç ilçesinde öğretmenlik yapan M.Y. ile esnaf K.Ö.’yü 15 Mart 2012 günü saat 21.00 sıralarında tutuklu sanıklar Tarık D., Celal A., Tarık E. Mehmet İ. ve Erkan A. tarafından otomobilin arka koltuğuna yatırarak M.Y. ile K.Ö.’nün elbiselerini bıçak ve tabanca tehdidi çıkarttılar.
Sanıklar, mağdurlar M.Y. ile K.Ö’yü “Sizi ilçeye rezil ederiz, bu senetleri imzalayacaksınız, bu faturayı ağır ödeyeceksiniz” tehdidi ile 8 bin ve 7 bin TL’lik iki ayrı senet imzalattırdılar.

 

 
Mahkeme kararı ile iletişim tutanaklarına geçen telefon kayıtlarında tutuklu Erkan A. ile Tarık D., arasında geçen görüşmede Tarık D’nin Erkan A.’yı arayarak, “Ya hocayı dere kenarına getirin, kızlar ağlıyor yaa…”,”Ben de ne görüntüler ne fotoğraflar var. Ardanuç’a sizi rezil edeceğiz”,”Borçlu da memur, kefil de memur ikisinin de imzası T.C.’si her şeyi sağlam.” şeklinde şantaj planladıkları belirlendi.

 

 
Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Tarık D., Tarık E., Mehmet İ., Erkan A. ve Birkan A. ile birlikte duruşmaya müşteki K.Ö.’de hazır bulundu. Tutuklu yargılanan 5 kişi hakkında ‘cebir, tehdit, kişiyi hürriyetten yoksun bırakma, silahlı yağma ve şantaj’ suçlamalarıyla 20 ile 30 yıl arasında değişen hapis cezası istemi ile dava açıldı.

 

 
Tutuklu sanık Mehmet İ.”Ben Tarık’ı daha önceden tanırım. Bir iş konusunda görüşecektik. Bizi Tarık D.’nin aracı ile dere kenarına götürdü. 15-20 dakika bekledik. M.Y. ile geldi. Daha sonra K.Ö. de bizim yanımıza geldi. Erkan bana dönerek,”Bunlara bir ders vereceğiz” diyerek aracın ilk arka sağ kapısın ben açtığımda K.Ö. tamamen çıplaktı. M.Y.’nin pantolonu dizlerine kadar inikti. Benim elimde bıçak, Erkan’ın elinde ise kuru sıkı tabanca vardı. İkisinin görüntüleri çekildi. Tarık’ın yüzünde maske vardı. Bu sırada çıplak vaziyette görüntüler çekilirken Birkan’nın yüzünde kaşkol sarılıydı. Erkan, görüntüleri çekerken ‘Ben size fatura keseceğim. Bu ağır faturayı öderseniz kurtulursunuz.” dedi.

 

 
Tutuklu sanık Erkan A. ise suçlamaları kabul etmedi. Duruşmada verdiği ifadesinde,”Olay tarihinde Tarık D. Ben ve M.Y.‘nin evine gitmiştik. Üçümüz de sarhoştuk. Ben Tarık’ı yatağa yatırmak istediğim sırada kısık sesi ile ‘bana tacizde bulundu” dedi. İnanmadım. Ertesi gün dere yatağına gittik burada K.Ö.’ün araçtan indirildiğinde tamamen çırılçıplak olarak uygunsuz fotoğraflarını çektik, senetler bende kaldı” diye konuştu.
Tutuklu sanık Birkal A. ise,”Dere yatağında tünel başı denilen yere gittik. Burada Tarık’ın araçında üçümüz bulunuyorduk. Bu sırada başka bir araç geldi iki el silah sesi duyduk. Mehmet İ. İle koşarak birlikte gittik. İsminin Kemal olduğunu bildiğim kişi ile yerde boğuştuğunu gördüm fakat Kemal çıplaktı. Ben Kemal’e hiç vurmadım. Ben kimsenin görüntü aldığını görmedim. Ben kimseyi tehdit ederek senet imzalattırmadım” dedi.

 

 
”YAN YANA GETİRİP ÇIPLAK GÖRÜNTÜMÜZÜ ÇEKTİLER”
Duruşmada sanıklardan şikayetçi olan K.Ö.“Mehmet beni çağırdı. Söylediği yere gittim. Benim arabamda bira içerken aracımın her iki kapısı birlikte açılarak yüzümüze maskeli kişiler projektör tuttu. Bizi tekme-tokat dövdüler. Anlıma enseme silah kabzası ile vurarak yere yatırdılar. Yüzleri maskeli olan bu kişilerin bir bölümüydü. Mehmet İ. ve Erkan A.’nın yüzleri açıktı. Beni Mehmet Y. ile yan yana getirerek çırılçıplak görüntü ve fotoğraflarımızı çektiler. Sanıklardan Erkan bana,”Ben size şimdi bir ceza keseceğim 180 bin TL ikiniz bu parayı ödeyeceksiniz” dedi. Ben bu kadar parayı bulamayacağımı söyledim. ‘Siz ilişki kuruyorsunuz’ diye tehdit ettiler. Kesinlikle bizim öyle bir görüntümüz yoktur. Aşırı şekilde dayak yemiştim, ‘İkimiz de yanarız’ düşüncesiyle karakola gitmedik. Şikayetçiyim” dedi.

 

 
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklar Tarık D., Tarık E., Mehlet İ., Erkan A. ve Birkan A.’yı diğer müşteki konumundaki M.Y.’nin ifadesinin alınmaması ve kuvvetli suç şüphesi gerekçesiyle tahliye istemlerini reddederek tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Mahkeme heyeti ifadesi alınmayan müşteki M.Y. hakkında ise tutuklama kararı çıkardı. Duruşma ileri bir tarihe ertelendi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.