Anasayfa > Bölge, Slayt Haber > Şehit arkadaşlarını el ele arayarak buldular

21.09.2012 Cum, 7:15

Reklam

Hakkâri Çukurca karayolundaki mayınlı saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Çiftçi’nin cenazesine 6. günde ulaşıldı. Yapılan çalışmalara Van ve Hakkâri İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı arama kurtarma ekiplerinin yanı sıra Genelkurmay’dan 20 kişilik özel ekip katıldı.

 

Teröristlerce Hakkâri-Çukurca karayolunda gerçekleştirilen mayınlı saldırıda şehit olan 4 askerden Uzman Çavuş Mehmet Çiftçi’nin cenazesine altıncı gün ulaşıldı. Zap Suyu’nda kaybolan cenazeyi arama çalışmaları beş gündür sürüyordu. Van ve Hakkâri’den arama kurtarma ekipleri, jandarma, korucu ve köylülerin desteğiyle devam eden çalışmalara, dün Genelkurmay Başkanlığı’nın gönderdiği 20 kişilik özel ekip de katıldı. Yaklaşık bir kilometrelik alanda çalışmalarını sürdüren askerler, şehit arkadaşlarının cenazesini ip yardımıyla el ele aradı. Cenaze olay yerinden yaklaşık 1 km uzakta bir köprü yakınında bulundu. Hakkâri Asker Hastanesi’ne getirilen şehidin naaşı, askerî helikopterle memleketine uğurlanacak.

 

 

Hakkâri-Çukurca karayolundaki Oğul köyü yakınlarında kaybolan Uzman Çavuş Mehmet Çiftçi’nin cenazesini 5 gündür süren arama çalışmaları dün sabah saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen 20 kişilik ekibin de katılımıyla devam etti. Şehidin cenazesi, patlama uzağındaki bir köprü yakınlarında suyun içinde bulundu. Çukurca karayolunda güvenlik güçlerinin arazide mayın taraması yaptığı sırada uzaktan kumandayla meydana gelen patlama sonucu 4 asker şehit olmuş, 5 asker ise yaralanmıştı.

 

 

Olayda şehit düşen Uzman Çavuş Mehmet Çiftçi’nin cenazesi 5 gündür Zap Suyu’nda aranıyordu. Van ve Hakkâri İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne bağlı arama kurtarma ekipleri ile jandarma, korucu ve köylülerin desteği ile devam eden çalışmalara, Genelkurmay Başkanlığı’nca gönderilen 20 kişilik özel ekip de katıldı. Yapılan çalışmalar sonucunda dün öğle saatlerinde patlamada şehit olan Çiftçi’nin cesedi olay mahallinden 500-600 metre uzaklıkta bulundu. Çiftçi’nin cenazesi, Hakkâri Askeri Hastanesi’ne getirildi. Cenaze, daha sonra askerî helikopterle memleketine uğurlanacak.

 

 

Zap Suyu’nda 5 gün boyunca sürdürülen aramalarda ceset bulunamayınca Genelkurmay Başkanlığı 20 kişilik ekip oluşturdu. Jandarma arama kurtarma su altı ekipleri dün sabah saatlerinde güvenlik önlemi aldıktan sonra Zap Suyu’nda Çiftçi’nin cesedini bulmak için çalışmalara başladı. Arama faaliyetine Hakkâri ve Van İl Afet Acil Durum müdürlüklerine bağlı 15 kişilik ekip de katıldı. Yaklaşık bir kilometrelik alanda çalışmalarını sürdüren ekipler, dereye bıraktıkları iplere tutunarak çalışmalarını titizlikle sürdürdü. Yol boyunca güvenlik en üst seviyeye çıkartıldı. Bölgede görevli askerler ise sinyal kesici araçlar ve mayına karşı korumalı ‘kirpi’ adı verilen zırhlı araçlar ile yol güvenliğini sağladı. Arama çalışmaları sürerken, kayıp olan Uzman Çavuş Mehmet Çiftçi’nin amcaları Yusuf ve Nuri Çiftçi ise cenaze arama çalışmalarını askerî araçtan takip etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.