Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye > Dadaşlardan sonra Efeler!

19.11.2012 Pts, 1:42

Reklam

Şemdinli’nin Balkaya Dağları’nda çatışmaya giren ‘Efeler’ taburundan dört asker şehit düştü. Naaşları almaya giden Sikorsky saldırıya uğradı, içindeki astubay şehit oldu

 

Siirt’in Pervari ilçesi kırsalında bir hafta önce askeri sevkıyat sırasında namı-ı diğer “Dadaşlar”ı taşıyan Sikorsky tipi helikopterin düşmesi sonucu 17 şehit verilmesinin ardından, dün de nam-ı diğer “Efeler” olan Şemdinli Özel Harekat Taburu’nda görevli 4 asker şehit düştü. Hakkari’nin Şemdinli ilçesinin Derecik Beldesi’nde bulunan Irak sınırındaki Balkaya Dağları’ndaki çatışmada şehit olan 4 askerin naaşını almaya giden Sikorsky helikopter de iniş esnasında saldırıya uğradı. Helikopter içindeki teknisyen astsubayın da şehit olmasıyla şehit sayısı 5’e yükseldi.

 

Bölgede yaşayan vatandaşlardan alınan bilgiler doğrultusunda, dün sabah güvenlik güçleri tarafından Şemdinli ilçesi kırsalında geniş çaplı operasyon başlatıldı. Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nin Derecik Beldesi’nde bulunan askeri birlikler, dün sabah Irak sınırındaki Balkaya Dağları’nda operasyon yaptıkları sırada bir grup PKK’lı ile karşılaştı. Güvenlik güçleri ile teröristler arasında çatışma çıkarken, Şemdinli ile Yüksekova ilçelerinden de bölgeye çok sayıda takviye birlik sevk edildi. Kobra helikopterler, teröristlerin bulunduğu bölgeleri ateş altına aldı. Balkaya Dağları’ndaki çatışma devam ederken şehit haberleri geldi.

 
Balkaya Dağları’ndaki çatışmada şehit olan 4 askerin naaşını almaya giden Sikorsky helikopterler, iniş esnasında saldırıya uğradı. Helikopter içindeki teknisyen astsubayın da şehit olmasıyla şehit sayısı 5’e yükseldi. Diğer helikopterdeki bir başka askerin de yaralandığı öğrenildi. Şehit askerlerin isimleri şöyle: Jandarma Üsteğmen Gökhan Korkut (Antalya), Astsubay Çavuş Nihat Gün (Konya), Uzman Çavuşlar Bilal Akgün (Kahramanmaraş), Bekir Çavuş (Adana) ve Mehmet Bostancı (Yozgat). Çatışmada, 4 terörist etkisiz hale getirilirken, 1’i yaralı 4 terörist de sağ yakalandı. 2 terörist ise teslim oldu.

 

Kış baskını yapılmıştı

TSK, 30 Ekim-7 Kasım tarihleri arasında Hakkari ve Şırnak kırsalında kışı geçirmek için hazırlıklara başlayan teröristlere yönelik operasyonlar gerçekleştirmişti. Hakkari ve Şırnak kırsalında 8 teröristin öldürüldüğü ve PKK’nın kış dönemi hazırlıklarına büyük darbe vurulan operasyonlarda, ilk kez etkin olarak İKU (İnsanlı Keşif Uçağı) kullanmaya başlanmıştı. Mağaralarda çok sayıda mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirilmişti.

 

Nokta operasyon timleri: JÖH

TSK’nın seçkin birlikleri arasında yer alan JÖH (Jandarma Özel Harekat) nokta operasyon timi olarak biliniyor. JÖH timleri, nokta operasyon yapmak üzere eğitim alıyor. Kendi içlerindeki mevcut personeli subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlardan oluşan timler B Timi olarak adlandırılıyor ve tümü rütbeli personelden oluşuyor. Personel tim içerisinde bulunan görevlerine uygun olarak, komando, yakın koruma, silah sistem, istihbarat, bomba imha, makinalı tüfek, bomba atar kursları alıyor. Timlere katılmak için Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde rütbeli personel olma zorunluluğu bulunuyor. JÖH timleri özellikle terörle mücadelede Jandarma’nın bel kemiği olarak değerlendiriliyor. JÖH Timlerine nokta operasyonların yanı sıra rehine kurtarma operasyonları da yapabilecek şekilde eğitim veriliyor. Timler, günün 24 saati operasyonel birlik olarak da biliniyor. JÖH bulunduğu bölgeye göre “Dadaşlar”, “Efeler” gibi farklı adlarla da anılıyor.

 

 

 

ŞEHİT AKGÜN BİR HAFTA ÖNCE İZİNDEN DÖNMÜŞ

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde güvenlik güçleri ile teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan 5 askerden Jandarma Uzman Çavuş 25 yaşındaki Bilal Akgün’ün Kahramanmaraş’taki baba ocağına ateş düştü.

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanlığı’na bağlı askerler, beraberinde sağlık ekipleriyle birlikte Uzman Çavuş Akgün’ün merkeze bağlı Dereli Köyü’ndeki baba 52 yaşındaki Mustafa Akgün ve 49 yaşındaki anne Dilber Akgün’e acı haberi verdiler. Oğullarının şehit olduğu haberi üzerine evden ağıtlar yükselirken, fenalık geçiren aile fertlerine sağlık ekipleri müdahale etti. Metanetli duruş sergileyen ve bir fabrikada çalıştığı öğrenilen baba Mustafa Akgün, oğlunun 5 yıllık uzman çavuş olarak görev yaptığını belirterek, “Vatan sağ olsun” dedi. Oğlunun Kurban Bayramı’nda izinli olarak yanlarına geldiğini ve yaklaşık bir hafta önce de görev yerine döndüğünü vurgulayan Akgün, şöyle konuştu:

 

 

“Şehit haberini akşam saatlerinde aldık. Allah ilk önce dinimize, sonra devletimize ve milletimize sağlık, sıhhat, afiyet versin. Önce vatanımız sonra Türk milleti sağ olsun. Cümlemizden Cenab-ı Allah razı olsun. Oğlum Kurban Bayramı’nda buradaydı. Bir ay önce de Ankara’ya keskin nişancılık eğitimi almaya gitti. Dönüşte 20 gün izin kullandı. Daha bir hafta olmadı döneli. Van’daydı, oradan Hakkari Yüksekova’daki birliğine döndü. 2 gün oldu, bugün üçüncü gündü ve akşam üzeri şehit haberi geldi. Allah’ın rahmeti bol olsun. Sizlere de teşekkür ederim.”

 

 

Bekar olan Uzman Çavuş Akgün’ün 2′si kız, 4′ü erkek 6 çocuklu ailenin 3′üncü çocuğu olduğu öğrenildi. Hakkari’ye gönüllü gittiği öğrenilen Akgün’ün cenazesi yarın ikindi namazından sonra toprağa verilecek.

 

 

ŞEHİT BABASI HABERİ HASTANE DÖNÜŞÜ ALDI

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde çıkan çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Bekir Çavuş’un baba evine acı haber askeri yetkililer tarafından verildi. Şehidin babası Ali Çavuş, Yüreğir Başkent Hastanesi’nde kanser tedavisi gören kardeşinin yanından eve dönüşünde oğlunun şehit olduğunu öğrendi. Haberin verilmesinin ardından evden feryatlar yükselirken, evin önüne Türk bayrağı asıldı. Fenalaşan aile fertlerine, hazır bekletilen ambulanslardaki görevli sağlık ekipleri müdahale etti.

 

 

ŞEHİT ÜSTEĞMEN, HAKKARİ’YE GÖNÜLLÜ GİTMİŞ

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi Derecik Beldesi’nde PKK’lı teröristlerle çıkan çatışmada şehit düşen 5 askerden 27 yaşındaki Jandarma Üsteğmen Gökhan Korkut’un Antalya’daki baba evine ateş düştü. Nişanlı olan Üsteğmen Korkut’un Hakkari’ye 3 ay önce gönüllü gittiği, 2 yıl sonra evlenmeyi planladığı belirtildi.

 

 

Antalya’da Erenköy Mahallesi 4851 Sokak’ta oturan aileye acı ;haberi, Antalya Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Korkmaz verdi. Oğullarının şehit olduğu haberiyle baba Veli ve anne Leyla Korkut fenalaştı. Evin önünde hazır bulunan sağlık ekipleri, Korkut çiftine müdahale etti. Haberin duyulmasıyla ;şehidin yakınları ve arkadaşları, evin önünde toplandı. Şehidin baba evine 3 Türk bayrağı asıldı.

 

 

2 YIL SONRA EVLENMEYİ PLANLIYORDU

Bu yaz nişanlanan Üsteğmen Gökhan Korkut’un, Kayseri’de görevliyken aldığı komando eğitiminin ardından gönüllü olarak 3 ay önce Jandarma Özel Harekat Birliği’nde görevlendirildiği ve Hakkari’ye gönderildiği kaydedildi.

Üsteğmen Korkut’un, Hakkari’de 2 yıl görev yaptıktan sonra Antalya’da nişanlısıyla evlenmeyi planladığı belirtildi.

 

 

KONYA’YA ŞEHİT ATEŞİ DÜŞTÜ

Hakkari’nin Şemdinli İlçesi kırsalında güvenlik güçleriyle PKK’lı teröristler arasında çıkan çatışmada şehit olan 5 askerden 25 yaşındaki Jandarma Astsubay Çavuş Nihat Gün’ün memleketi Konya’ya ateş düştü.

Astsubay Çavuş Nihat Gün’ün şehit olduğunu haberi, merkez Karatay İlçesi’ndeki annesi 48 yaşındaki Sıdıka, babası 53 yaşındaki Fevzi ve kardeşi Hasan Gün’e, Konya Garnizon Komutanlığı yetkililerince verildi. Acı haberi alan aile fertleri gözyaşına boğuldu.

 

‘VAN’A GÖNÜLLÜ GİTTİ’

Baba Fevzi Gün, ;oğlu Nihat Gün’ün, Ankara’daki görev yerinden Van’a gönüllü olarak gittiğini belirterek, “Oğlum Ankara’da görev yapıyordu. Gönüllü olarak Van’ gitti. Orada 5 yıl kalacaktı. Hakkari’ye de geçici görevle gitmiş. Orada şehit oldu” diyerek gözyaşı döktü.

Oğluyla en son geçen cuma günü telefonla görüştüğünü belirten Fevzi Gün, ;”Oğlumla hergün telefonla görüşüyorduk. Ben en son iki gün önce görüştüm. Durumunun iyi olduğunu söyledi. Hatta operasyona gideceğini belirtip, gece saat 04.00′te telefonla uyandırmamızı istedi. O gece ben uyamadım. Saat 04.00′te telefonla aradım. Ayakta olduğunu söyleyip kapattı. Dün de annesiyle görüşmüştü. Van’dan Hakkari’ye geçici görevle gitmiş ve bugün saat 09.00 sıralarında göğsünden vurularak şehit olmuş. Vatan uğruna gitti. Vatan sağ olsun” dedi.

 

 

1 AY ÖNCE EVLENMİŞTİ

Oğlunun yaklaşık 1 ay önce nikahlandığını belirten Gün, “Nikahını yaptık. Düğün ise Haziran ayında yapılacaktı. Eşi ;Gazi Üniversitesi’nde öğretmenlik okuyor” dedi.

Şehidin baba evine Türk bayrakları asılırken, yakınları Nihat Gün’ün, operasyon sırasında helikopterden indiği sırada açılan ateş sonucu şehit düştüğünü öğrendiklerini söyledi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.