Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Sağlık, Yaşam > Şevval Sam: ”Dünyada Hpv Günü Diye Bir Şey Olmaması İçin Farkındalığı Artırmalıyız”

03.12.2015 Per, 10:02

Şevval Sam: ”Dünyada Hpv Günü Diye Bir Şey Olmaması İçin Farkındalığı Artırmalıyız”

Reklam

Sanatçı Şevval Sam, dünyada HPV Günü diye bir şey olmaması için farkındalığı artırmak gerektiğini söyledi.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar, Modül1: Human Papilloma Virüs” sempozyumuna sanatçı Şevval Sam katıldı.

İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dünya AIDS Günü dolayısıyla Florya Yerleşkesinde “Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar, Modül1: Human Papilloma Virüs” konulu bir sempozyum gerçekleştirdi. Sempozyuma katılan sanatçı Şevval Sam yaptığı konuşmada, “Genelde dünyada bir takım şeyler problem haline dönüştükçe orada bir farkındalık yürütmek için herhangi bir günü o mevzuya adamak gibi bir eğilimimiz var. Kadınlar günü de bunlardan bir tanesidir. Dünya HPV günü olmaması için, tedavi aşamasına gelmeden önce gerçekten bunun önlemini almalıyız. Hem bireysel hem toplumsal farkındalığımızı artırmak için çalışmalıyız ki Dünya HPV günü diye bir şey olmasın. Bu tip hastalıklardan sonuna dek kurtulalım” dedi.

“Ben özgürlüklere inanan biriyim ama insanın önlemlerini de alması gerektiğini düşünüyorum,” diyen Sam, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Sizler çok şanslısınız. Bizim dönemimizde bu kadar bilinçli insanlara ulaşmak kolay değildi. O dönemde sadece konuyla ilgili olan öğrenciler bu bilgilere ulaşabiliyordu. Şimdi gerçekten daha da faydalı bilgiler daha da kolay yayılabiliyor. Az önce söylediğim gibi sizin eve gittiğiniz zaman anlatacağınız, bu bilgileri aktaracağınız, insanlarda yaratacağınız farkındalık aslında bir çeşit bu dünyanın bağışıklık sisteminin devreye girmesi gibi olacak.”

AIDS virüsünün hala öldürmeyi sürdürdüğünü vurgulayan İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuran Kömürcü ise “Bugün dünyada yaklaşık bir milyon insan AIDS yüzünden yaşamını yitiriyor. Bu konuda farkındalık yaratılmış olmasına karşın hala çok istenen sonuçları alamıyoruz. Ancak biz bugün sempozyumda AIDS kadar bilinmeyen, bilindiğini düşünmediğimiz bir konuyu paylaşacağız HPV. Bu virüs çok fazla gündeme gelmiyor. Ancak ölen sayısı giderek artmakta. Ciddi boyutlara ulaştığını öğreniyoruz. Gerçi bizim ülkemiz için tam verilere sahip değiliz. Yeni yeni çalışmalar yapılıyor. Özellikle genç grubu ciddi anlamda tehdit eden bir vaziyette karşımıza çıkıyor,” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.