Anasayfa > Öne Çıkan Haberler > SGK ‘intibak’ edemedi, emekli kızgın!

08.01.2013 Sal, 9:00

SGK ‘intibak’ edemedi, emekli kızgın!

Reklam

İntibak yasasıyla emekli aylıkları zamlandı. En yüksek zam oranı 339 lira oldu. Prim gün sayısına göre hesaplanan zam oranları internette yayımlandı. Ancak yoğunluk nedeniyle site çökünce zammı öğrenemeyen emekli isyan etti.

 

Türkiye genelinde yaklaşık 1.9 milyon emekliyi ilgilendiren intibak zamları dün SGK’nın internet sitesinde açıklandı. İntibak düzenlemesi kapsamında, 2000’den önce emekli olanlar, ocak ayından itibaren, intibak kapsamında 10 TL ila 339 TL arasında zam alacak.

 

 

8 Mart 2012’de Resmi Gazete’de yayımlanan 6283 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”un 5’inci maddesi ile 5510 sayılı Kanun’a eklenen geçici 39’uncu maddesinde, son tahsis talep tarihi veya ölüm tarihi 2000 yılı Ocak ayı başından önce olup 506 sayılı Kanun’un mülga hükümleri uyarınca gösterge sistemine göre bağlanan malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları ile bu tarihten önce malullük veya yaşlılık aylığı almakta iken bu tarihten sonra ölen sigortalıların ölüm aylıklarının söz konusu maddede yer alan hükümlere göre yeniden hesaplanacağı hüküm altına alınmıştı.

 
Bu kapsamda, 2000 öncesi SSK kapsamındaki emeklilerin dosyalarında bulunan bilgilerin bilgisayar ortamına aktarılarak güncellenmesi işlemleri tamamlanarak intibak farkları hesaplandı.

 

 

İNTERNET SİTESİ ÇÖKTÜ
2000’DEN önce emekli olanlar, sabah saatlerinden itibaren dün SGK’nın internet sitesine hücum etti. TC kimlik numarası ve sicil numarası ile sorgulama yaparak intibak farklarını ve 2013 Ocak dönemi aylıklarını ek ödeme tutarını isteyen emeklilerden çoğu yoğunluk nedeniyle bilgilere ulaşamadı. Ulaşanlardan bazıları intibak farklarını az buldu.

 

 

Emeklinin tepkisi sosyal medyaya taştı
– MALULEN emekli olanlar bu yasadan faydanamıyor..bilgilerinize (sefer ocakçı)
– ANNEM babamdan dolayı SSK emeklisi intibak zamına baktığımızda zam göremedik akp hükümeti emekli dul ve yetimleri kandırıyor seçim zamanı görüşürüz. (Yüksel Mert)
– SİCİL no dedikleri emekli sicil noları değil mi? yazıyorum ’emeklilik kaydı bulunamadı’ yazıyor.(eralper)
– BU devlet sadece lafta yürüyo…..sisteme giriş yapıp baktım…zam mam yok…bu nasıl iştir….(davut__PLC)
– İYİ de kardeşim siteye girilemiyor (hukukcu34)
– İNTİBAK yasası bize yansımıyor nasıl iş anlamadım.. (lionias)
– 2000 yılından önce emekli olan babamın intibak zammı sıfır. Bu tarz sıkıntı yaşayan emekli abilerim var mı? (bLaCK)
– GARİBANIN maaşına sıra gelince enflasyo 100’de 5 oluyor ne diyeyim haktan hukuktan adaletten bahsediyorlar (babasefa)
– İNTİBAK zammımı kontrol ettim. SIFIR. bende secimde sıfır vereceğim ödeşiriz (Nihat Istanbullu)
– BABAMA DA intibak farlı bulunmamaktadır yazıyor.adamlar 1,5 senedir reklam yapıp durdular emekli için sonuç fiyasko

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.