Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > SGK’ya 4 bin yeni kadro

05.12.2012 Çar, 6:58

SGK’ya 4 bin yeni kadro

Reklam

Sosyal prim borçlarını yeniden yapılandıran tasarıyla SGK’ya 4 bin kadro ihdas edildi…

 

Sigortalı lehine bazı düzenlemeler içeren ve sosyal güvenlik destek prim borçlarını yeniden yapılandıran tasarı, TBMMBaşkanlığı’na sunuldu.

 

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na göre, lise ve dengi öğrenimlerini tamamlayıp aynı yıl içerisinde yükseköğrenimlerine başlayan öğrenciler, 120 gün süreyle sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edecek. Maluller ve gaziler ile eşleri, özel hastanede ilave ücret ödemeyecek.

 

Emeklilik veya yaşlılık aylığı alırken, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara yersiz ödendiği tespit edilen aylıklarla ilgili borçları yapılandırılacak.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) memur, veri hazırlama ve kontrol işletmeni, sosyal güvenlik uzmanı ve uzman yardımcısı alımı için 3 bin 969 kadro ihdas edilecek.

Sendikaların 7 Kasım’dan sonraki yetki tespit talepleri işyeri çoğunluğuna göre sonuçlandırılacak.

SGK’nın yeni yönetim kurulu belirlendi

Sosyal Güvenlik Kurumu Genel Kurulu’nda yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi.

SGK 3. Olağan Genel Kurulu’nda, kurum yönetim kurulunda sosyal tarafları temsil eden 5 üyenin seçimi gerçekleştirildi.

Seçim sonuçlarına göre, SGK Yönetim Kurulu’nda işverenleri TİSK Yönetim Kurulu üyesi Rahmi Cıbıroğlu, işçileri eski Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, kamu görevlilerini Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Halit Ortaköy, kendi nam ve hesabına çalışanları Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, emeklileri de Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün temsil edecek.

Toplam 10 kişiden oluşan yönetim kurulunun diğer üyeleri ise atama yoluyla tespit ediliyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.