Anasayfa > Ekonomi, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Şimşek’ten erken emeklilik açıklaması

09.04.2013 Sal, 15:01

Reklam

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek erken emeklilik tartışmalarına noktayı koydu. Şimşek, maaşlardan kesinti yapılarak, erken emekli olunması konusunda herhangi bir çalışmalarının olmadığını söyledi.

 

Bakan Şimşek, Rixos’ta Maliye Bakanlığına Bağlı İç Denetim Koordinasyon Kurulu’nun; bakanlıklar, belediyeler ve üniversitelerin iç denetim faaliyetlerine yönelik yürüttüğü denetim sonuçlarına ilişkin raporunun açıklandığı konferansın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

 

Bakan Şimşek, bir gazetecinin Hava-İş’in Türk Hava Yolları’nda grev kararı almasının şirketi nasıl etkileyeceğine yönelik bir soru üzerine, “Türk Hava Yolları ülkemizin en güzide kuruluşlarından bir tanesidir. Son yıllarda büyük bir başarı hikayesidir. Buradaki çalışmaları sekteye uğratacak her türlü girişim karşısında tabi ki biz gerekeni yaparız. Açık ve net olarak söylüyorum. Türk Hava Yolları yalnız değildir. Türk Hava Yolları ülke menfaatleri açısından hatta ulusal güvenlik açısından çok önemli bir şirkettir. Çünkü turizm sektörü Türkiye’nin en önemli döviz sağlayıcı sektörlerinden bir tanesidir. Türkiye’nin gerek turist akışını, gerekse havayolları gibi önemli bir sektörümüzde faaliyetlerin aksamasını biz tabi ki kabul edemeyiz” yanıtını verdi.

 

 
“AKİL ADAMLAR İÇİN ÖZEL BİR BÜTÇE YOK”

Bakan Şimşek, “Akil adamlar için ne kadar bütçe ayrıldı” sorusuna ise, “Özel bir bütçe yok. Akil adamların sekreterliğini Başbakanlık bünyesindeki bir birim aracılığıyla yaptıracağız. Dolayısıyla özel bir bütçe yok. Tabi ki oradan varsa bir takım giderler karşılanır. Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı galiba bu işin sekretaryasını yapıyor. Dolayısıyla özel bir bütçe yok” cevabını verdi

 

 

“ARTIK ÖTV’SİZ YAKIT OLMAYABİLİR”

Bakan Şimşek, deniz yakıtlarındaki vergi kaçakçılığının ortaya çıkarılmasının anımsatılması üzerine, “Biz denetimleri yaptık. Yakında on numarada olduğu gibi deniz yakıtlarında da yeni bir sisteme geçebiliriz. Çünkü biz belli sektörlere tabi ki rekabet gücü gibi bir takım incelikleri dikkate alarak güçlü destekler veriyoruz. Ama bu desteklerin çok ciddi manada, çok geniş ölçekte istismar edildiğini gördüğümüz zaman sistemi değiştirmek durumundayız. Şuanda onun üzerinde çalışmalar yapacağız. Hiçbir sektöre var olan imkanların istismarına biz göz yumamayız, bu konuda eğer dikkatimizi çeken bir husus olursa, tabi öncelikli denetim birimleri daha sonra da gerekirse sistem değişikliğine gideriz” dedi.

 

 

Bakan Şimşek, düşündükleri sistem değişikliğini ise şöyle açıkladı: “10 numaralı yağda olduğu gibi, şuan sadece bir düşünce, artık ÖTV’siz akaryakıt olmayabilir. Onlar ÖTV’yi öderler, sonra getirirler bize bunu kullandıklarını kanıtlarlar. Ondan sonra iade alırlar. Ama şuanda kararlaştırılmış bir şey yok. Sadece bu ve benzeri alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Çünkü biz 76 milyonun hakkını hiçbir kimseye veya sektöre bırakmayız, yedirmeyiz.”

 

 

 

“ERKEN EMEKLİLİK KESİNLİKLE SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bakan Şimşek, basında da yer alan “yaş bekleyenlere erken emeklilik” ile ilgili olarak ise “Böyle bir şey söz konusu değildir. Gündemimizde değildir. Açık ve net olarak söylüyorum Sosyal Güvenlik sistemi yılda bütçeden 74 milyar TL’lik destek alıyor. Böyle bir kurumun ilave bir takım açıkları artıracak bir strateji belirlemesi söz konusu değildir” dedi. Şimşek, “Gelir Vergisi Reformu bu sene yasalaşır mı?” sorusuna ise “Biz kendi çalışmalarımızı tamamlamıştık EKK’ya sunmuştuk. Daha sonrada bir sunum daha yapıldı. Başbakanımızın başkanlığında bir Kurula. Bazı konularda ilave çalışmalar istenmişti. Onları da yaptık. İnşallah en kısa vadede tekrar bir toplantı yapılır. Ondan sonra da uygun görülürse Meclis’e gönderilir” yanıtını verdi.

 

 

Ulusal İstihdam Stratejisi’ne yönelik bir soruya ise Şimşek, “İstihdam stratejisi sadece teşvik boyutuyla değil, yapısal reform boyutlarıyla tabi ki önemli bir husus. Ama işin teşvik boyutunu soracak olursanız, 5084’ün kendisini değil ama bazı istihdam teşviklerini sınırlı ölçüde de olsa bir düzenleme konusunda fikir birliği var. Yani o çerçevede önümüzdeki dönemde bir düzenleme yapılabilir” dedi.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

kamil demiray

ben bekledim de benim canım yokmuydu daha yeni bu ağustosta olacam nasip olursa herkeste sırasını beklesin hem eğerki emekli olunca maaşımdan kesinti olacaksa katiyen istemiyorum

09.04.2013, 15:20