Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Slayt Haber > Söğütlü’deki Balıklı Göl’e çeki-düzen

03.10.2012 Çar, 18:43

Reklam

Büyükşehir Belediyesi, Söğütlü’deki Balıklı Göl’ü turizme kazandırmak için harekete geçti. Aziziye ilçesine bağlı Söğütlü Mahallesi’nde bulunan ve içerisindeki balıklarla birlikte kutsal olduğuna inanılan Balıklı Göl’de yaz sezonu boyunca çevre düzenlemesi yapan Büyükşehir Belediyesi, bölgeyi hem turizme kazandırmayı, hem de Erzurum için yeni bir mesire alanı oluşturmayı amaçlıyor.

 
Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Şanlıurfa’daki Balıklı Göl gibi kutsal olduğuna inanılan Söğütlü Balıklı Gölü’ndeki çere düzenleme çalışmalarını tamamladı. Büyükşehir Belediyesi, sezon başından bu yana devam eden çalışmalar kapsamında önceleri kayalık halde bulunan gölün etrafını açmakla kalmadı, uyguladığı peyzaj projesiyle de, bölgeyi ziyaret ve mesire alanına dönüştürdü. ¬Balıklı Göl’ün bulunduğu noktayı çeşitli ağaç türleri ve süs bitkileriyle donatan Büyükşehir, çocuklar için de göl kenarında bir çocuk parkı kurdu.

 
KÜÇÜKLER, SÖĞÜTLÜ’DEKİ BALIKLI GÖLÜ TURİZME KAZANDIRACAĞIZ
Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, Erzurum’un bir başka güzelliğini daha gün yüzüne çıkardıklarını söyledi. Küçükler, Aziziye ilçesine bağlı eskiden köy olan Söğütlü Mahallesi’nde kutsal olduğuna inanılan bir göl bulunduğunu belirterek, “Söğütlü mahallesindeki bu gölün içindeki balıklarla birlikte kutsal olduğuna inanılıyor. Erzurum’da geniş kesimlerce pek bilinmiyor olsa da, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden Söğütlü’ye gelerek bu gölü ziyaret edenler var” dedi.

 
Söğütlü’deki Balıklı Göl’ü turizme kazandırmak amacıyla sezon başından bu yana bölgede çevre düzenleme çalışması yaptıklarını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Küçükler, “Gölün etrafını açtık, düzenledik. Çeşitli ağaçlar ve bitki türleriyle etrafını donattık, yürüme yolları oluşturduk. Mesire alanı içerisine ayrıca çocuk parkı kurduk, bakımı için de bir personel görevlendirdik” diye konuştu.

 
Amaçlarının, Söğütlü’deki Balık Göl’ü turizme kazandırmak olduğunu vurgulayan Başkan Küçükler, Erzurum’a has güzellikleri ön plana çıkarmaya devam edeceklerini söyledi.

 
SÖĞÜTLÜ BALIKLI GÖL EFSANESİ…
Erzurum Ilıca ilçesi güneyinde ilçeye yakın 5-6 km uzaklıkta Söğütlü Köy’ünde Balıklı bir göl vardır. Bu gölde Anadolu’nun fethi sırasında buradaki Türk Akıncılarının savaşta su içerken arkalarından vurularak şehit oldukları ve Allah tarafından balık oldukları söylenmektedir.

 
Dilden dile dolaşan bir rivayete göre; köyden bir adam gölde tuttuğu balıkları eve getirir ve karısına balıkları kızartmasını söyler. Bu balıklar, balık gibi görünseler bile her biri Allah tarafından balığa çevrilen şehit akıncılar. Kadın balıkları tavaya koyar ve kızarmaya başladığında, kızaran balıklar tavadan kaybolur. Adam ve karısı gördükleri durum karşısında hayrete düşerler ve kendilerini korkudan dışarıya atarlar ve göle kadar giderler. Kızartmaya çalıştıkları balıklar sırtları kızarık şekilde gölde yüzmektedirler. O günden sonra bu balıklar kutsal sayılır ve hiç kimse bu gölden balık tutmaz. Göldeki balıkların her birinin muhtelif yerleri yanık gibidir.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.