Anasayfa > Siyaset > Son Siyasi Gelişmeleri Değerlendirdi

15.07.2012 Paz, 17:15

Son Siyasi Gelişmeleri Değerlendirdi

Reklam

Saadet Partisi Genel Başkan Danışmanı Prof. Dr. Oya Akgönenç, Suriye’de düşürülen Türk jeti ile ilgili çelişkilerin bir önce giderilmesi gerektiğini söyledi.

 

Saadet Partili İl Başkanlığı binasında düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Akgönenç, Genelkurmay Başkanlığının “Düşen Türk uçağının parçalarında petrol türevi herhangi bir yangın başlatıcı ve patlayıcı madde artığına rastlanmadı, teknik bir arızadan dolayı düşmüş olma ihtimali üzerinde duruyoruz” şeklindeki açıklamasının konuyu farklı bir boyuta taşıdığını belirtti.

 

Akgönenç “Türk jetinin Suriye tarafından vurulmama ihtimali varsa bunu hangi kaynaktan bulmalıyız, pilot hatası mı makina hatası mı , eğer makina hatasıysa bunun sorumlusu jeti üreten firma dolayısıyla İsraildir. Bu konu iyi araştırılmalıdır. Suriye jeti biz vurduk diyor eğer gerçekten onlar vurmadıysa Suriye’nin yaptığı kabadayılıktır. Türkiye bu konudaki kararlarını uluslararası boyutta almalı, asla oyuna gelmemelidir.” dedi.

 

AVRUPA ÇOK KÖTÜ BİR BUHRANDAN GEÇİYOR

 

Avrupa Birliği ile ilgili olarak da değerlendirmelerde bulunan Akgönenç, ”Avrupa çok kötü bir buhrandan geçiyor; Yunanistan ekonomik olarak çöktü, Fransa’da bankalar batıyor, ekonomisi git gide kötüleşen ve bu konuda yeterli deneyimi olmayan Kıbrıs Rum kesimi Avrupa Birliği dönem başkanlığını devralmaya hazırlanıyor, ırkçılık ve din düşmanlığı da git gide artıyor. Çin uluslar arası arena da yeni bir liderlik rolüne giriyor, Rusya, Hindistan ve Brezilya yeni güçler olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kısacası dünyada bütün dengeler değişiyor. Türkiye bütün bu gelişmeleri dikkate alıp kendine yeni bir yol çizmelidir. Biz Milli Görüş olarak bütün bu gelişmelerin üstesinden geliriz.”dedi.

 

ÇALIK: “PAYLAŞIM ADİL DEĞİL”

 

SP Erzurum İl Başkanı Faik Çalık ise ”2011 yılı büyüme hızı yüzde 8,5 olarak açıklanmıştı. Türkiye büyüme hızında Çin’den sonra dünya ikincisi oldu. Bu durum Avrupa ve Amerika ekonomilerinin de epeyce üzerinde bir oran. Büyümeye sevinmemek mümkün değil ancak ekonominin iyi gidişini gösteren iki gösterge bulunmaktadır. Bunlardan biri işsizliğin azalması diğeri de paylaşımın adil olmasıdır. Her iki hususta da durum hiç de iç açıcı değildir.Biz Saadet Partisi olarak bu sıkıntıları da çözeceğiz” dedi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.