Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Sporda ve Her Alanda Profesyonel Olmalıyız!

23.12.2012 Paz, 1:43

Sporda ve Her Alanda Profesyonel Olmalıyız!

Reklam

Bir milletin profesyonel olamamasının ardında verilen eğitimlerin ne kadar eksik ve hatalı olduğunu her alandaki sonuçlar açıkça anlatmaktadır. Profesyonel olmayı mecbur kılan, profesyonellerle yarışmaya girmek ve yarışmaları kazanmak ve giderek daha profesyonel olanlarla aynı dünyayı paylaşmaktan dolayıdır.

 

Spordan, ticaret ve iş hayatına, memuriyet hayatından ülke-şehir veya herhangi bir işi yönetmek için iş başında olanlara kadar uzanan sonsuz bilgi, arzu, hırs, güç, ciddiyet, inanç ve yarışmacı ruh isteyen bir hayat tarzının adı; profesyonellik! En’leri hedefine bile almadan daha uzaklara bakan bir beyne sahip olmak demek; profesyonel olmak.

 

 

Epiktatos; “Eğer bir olimpiyat madalyasını kazanmak için yarışmak istiyorsan, yiyip içmenden, sabah gün doğmadan evvel çalışmaya başlamana kadar bütün hayatını değiştirmelisin” der.

 

 

Konfüçyüs da; “Hazır ol ki; şanslı olasın” der.

 

 

Spor dallarının amatör seviyelerinde; lise seviyesi de diyebiliriz; mükemmeliz. Veya öyle sanıyoruz!

Sanıyoruz; çünkü ölçü olarak matematiği ve kıyaslama ölçütünü kullanmıyoruz!

 

 

Çocukluğumdan beri beni tanıyanlar bilir mutlaka amatör olarak spor yapıyorum; bu sporlar; yürüme, dağlara tırmanma (avcılık), yüzme, kum torbasında boks. Ve spor programlarını, genelde yabancı spor kanallarından seyrediyorum. Seyrettiğim (Eurosport) karşılaşmalar boks, snooker, futbol, atletizmin bütün dalları, kayak, (bütün dalları), yüzme.

 

 

Seyrettiğim spor karşılaşmalarında Türk yok; maalesef.

Her dalda millilerimiz var; zamanında uluslar arası yarışmalara katılmışlar ve milli de olmuşlar. Aldıkları sonuçlar vahim olsa da gene yarışmalara katılabilmişler.

 

 

Hiçbir yarışmada bizi temsil edecek kimse yok, adımız geçmiyor. Ama Avrupalı, Amerikalı zibidinin giydiği gibi giyinmeği onlar gibi yaşamayı öğreniyor ama bir türlü onlar gibi düşünmeyi öğrenemiyor.

 

 

Bir misal; Snooker çok para getirisi olan bir spor dalı. İngiltere vatandaşı Judd Trump yirmi yaşında. On beş yaşındayken babası tek dairesini satmış ve oğluna bilardo masası ve ustalardan kurs aldırmış. Şimdi Trump’un yıllık geliri yaklaşık 2-3 milyon pound.

 

 

Koşamıyor muyuz, koşmak için azim ve idealden başka ne lazım? Yüzmek ve yüzme şampiyonu olmak için günde on altı saat yüzmekten ve kazanmak idealinden başka ne lazım? Adını hatırlamadığım bir yüzücü şampiyon olmuş; yabancı bir kanalda anlatıyor; “Tam bir yıl günde on beş saat yüzdüm, bir saat koştum ve iki saat de tır lastiğini başımın üstünden kaldırıp arkaya fırlattım; ben böyle yüzme şampiyonu oldum” dedi.

 

 

Niye yıllardır sadece kayakta amatör seviyesindeyiz? Erzurum’da olan tesisler hangi ülkede var?

Eksikliğimiz; ideal insan, isteyen, ne istediğini bilen insan yetiştirememekte!

Profesyonel eğitim eksikliğimiz bizim zamanımızda da vardı, hala devam ediyor. Amatör, lise seviyesiyle devam ediyoruz; çocukça. Para kazanmayı hala bazılarımız tesislerden, yerli yabancı federasyonlardan ve otellerden para kazanmak olarak düşünüyor.

Sporu yapıp kendim kazanayım diye düşünmüyor!

 

 

Afrika’da erken kalkan koşuyor; biliyor ki spor yaparak para kazanmak benim tek şansım ve çoğusu da o şansı çok iyi bulabiliyor! Biz Afrika’dan koşucu alıyoruz; bize gelince koşmuyor; çünkü parayı peşin almış! Yetmiş milyondan çıkaramıyoruz; bu çıkmayan kadar çıkaramayan ülkenin de kabahatidir.

 

 

Biz de her şey siyaset, politika!

Devletimizin imkânları, tesisleri, spor yapmak isteyen herkes için mevcut! Hiç kimse itiraz edemez; ben yapacağım diyen devleti imkânlarıyla yanında bulur!

 

 

Devletin yapacağı iş okullarda çocuklarımıza, gençlerimize profesyonel düşünmeyi öğretici eğitimler vermek! Spor yapmak isteyenlere sahip olmak; şarlatanlara, baronlara yem etmemek!

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.