Anasayfa > Dünya, Slayt Haber > Suriye’de Türkmenler tugay kurdu

04.08.2012 Cts, 18:34

Reklam

Suriye’de Türkmenler iki tugay kurdu. Tugayların isimleri ise Fatih Sultan Mehmet ve Sultan Abdülhamit…

 

 

Suriye’de Esad rejimine karşı savaşanlar arasında Türkmenler de var. PKK ile işbirliği yapan PYD’nin Kuzey Suriye’yi ele geçirmesi dış politikayı ısıtırken bölgedeki Türkmen varlığı ve Esad rejimine verdikleri mücadele gözardı ediliyor.

TÜRKMENLERİN KURDUĞU 2 TÜRK TUGAYI
Hürriyet’ten İpek Yezdani’nin haberine göre, Özgür Suriye Ordusu’nun El-Tevhid biriminin çatısı altında savaşan Türkmen tugaylarının isimleri de Fatih Sultan Mehmet ve Sultan Abdülhamit.. Türkmen Tugaylarını yöneten Ali Beşir, ‘Özgür Suriye Ordusu’na kaydolan bin 500 Türkmen askerin isimleri bende. ancak şu anda bunların sadece 300’ü savaşabiliyor.’ diye konuştu.

 

TAMPON BÖLGE İHTİMALİ
Türkiye’nin karşı hamle girişimleri sürerken uzmanlar çarpıcı önerilerde bulundu. Irak ve Suriye’de 6,5 milyon Türkmen’in yaşadığına dikkat çeken uzmanlar, ‘tampon bölge’ oluşturabileceğini vurguladı.

 

DUMAN: 7 MİLYON NÜFUS
Suriye ve Irak’taki Türkmenler hakkında rapor hazırlayan ORSAM Ortadoğu Uzmanı Bilgay Duman, Suriye ve Irak’ta toplam 7milyona yakın Türkmen’in yaşadığını belirtti. Duman Suriye’nin kuzeyinde ortaya çıkan PYD oluşumunun Türkmenler tarafından önlenebileceğini kaydetti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.