Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Tahir Elçi, Vurulduğu Saatte Mezarı Başında Anıldı

05.12.2015 Cts, 13:00

Tahir Elçi, Vurulduğu Saatte Mezarı Başında Anıldı

Reklam

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, 28 Kasım 2015’te çıkan çatışmada başından vurularak hayatını kaybeden Baro Başkanı Tahir Elçi, hayatını kaybettiği saat olan 10.53’te mezarı başında anıldı.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde geçtiğimiz Cumartesi günü, tarihi Dört Ayaklı Minare’nin iki sütununun tahrip olması ile ilgi basın açıklaması düzenlediği sırada çıkan çatışmada başından aldığı kurşunla hayatını kaybeden Tahir Elçi, bir hafta sonra hayatını kaybettiği saat olan 10.53’te mezarı başında anıldı. Anma törenine, eşi Türkan Elçi, kızı Arin, yakınları, avukatlar ve vatandaşlar katıldı. Duaların okunması ile başlayan tören, Elçi’nin yakınlarının mezarına karanfiller bırakması ile devam etti.

“BİZ SENİN KATİLLERİNİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Daha sonra kısa bir konuşma yapan Diyarbakır Barosu Başkanı Yardımcısı Ahmet Özmen, Tahir Elçi’nin ölümünün 7. gününde olduklarını bu nedenle anma etkinliği düzenlediklerini söyledi. Özmen, “Sevgili başkanımız geçen hafta bugün saat 10.53’te Diyarbakır’ın sembol tarihi eserlerinden olan Dört Ayaklı Minare’nin önünde maalesef hunharca vurularak katledildi. Dediğim gibi üzerinden 7 gün geçti. Ama henüz soruşturma dosyasından savcılığın yapmış olduğu inceleme ve araştırmalar neticesinde değerli başkanımızın cinayetinin sorumlusu, katili, şüphelisi olabilecek hiçbir isim yok elimizde. Soruşturma bu yönü ile bizce çok yavaş yürümekte. Biz bir an evvel hiçbir tereddüte ve endişeye mahal vermeksizin soruşturmanın etkin adil ve hızlı bir şekilde yürütülerek başkanımızın katil veya katillerinin bulunmasını talep ediyoruz. Biz 7. gün vesilesi ile bugün mezarının başında kendisini bir kez daha saygıyla anıyor kendisine halkımıza, baromuza, insan hakları mücadelesine demokrasiye katkılarından dolayı hepinizin huzurunda bir kez daha teşekkür ediyor ve saygıyla önünde eğiliyoruz. Kendisine buradan mezarı başında bir kez daha söz veriyoruz. Biz senin katillerinin takipçisi olacağız” dedi.

“DÖRT AYAKLI MİNARE’YE KILIFLAR BULMASINLAR”

Daha sonra konuşan eşi Türkan Elçi de, minareyi çalan kılıfı hazırlar misali, Dört Ayaklı Minare’ye kılıfların bulunmamasını istedi. Türkan Elçi, şöyle konuştu:

“Tahir Elçi’nin katilleri bulunsun. Kutsal bir mekanın ayakları önünde ölen bir insanın da katilinin cezalandırılmayacağına inanmıyorum. O mekanın tarihi değeri yanında böylesi Müslüman bir toplumun kutsal saydığı caminin ayaklarının önünde ölmek de hiç kimseye kısmet olmaz diye düşünüyorum. Sonuna kadar takipçisi olacağım. Canım pahasına olsa bile hiçbir şey için bile olmasa Tahir Elçi için sonuna kadar mücadele edeceğim.”

Konuşmaların ardından Elçi’nin eşi ve kızı ile avukatlar mezarına karanfil bıraktı. Yapılan duaların ardından tören sona erdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.