Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Yerel Yönetimler > Tarih gün yüzüne çıkıyor

26.04.2013 Cum, 17:44

Tarih gün yüzüne çıkıyor

Reklam

Yakutiye Belediye Başkanı Ali Korkut, Üç Kümbetler çevresinde yapılan son yıkımlar nedeniyle yaptığı açıklamada Üç Kümbetler Cazibe merkezinde Erzurum ve çevre illerin tanıtımını sağlayacak bir kültür yolu yer alacağını söyledi. Korkut, 80 dönümlük alanda kamulaştırmaların tamamlandığını ve 30 milyon lira para harcandığını açıkladı. Korkut, “Üç Kümbetler Cazibe Merkezi kamulaştırmalarla birlikte yapım sürecinde de ekonomiye kazandıracak. Yapılaşmanın ardından bölgenin ve şehrin cazibe merkezini bu nokta oluşturacak” dedi.

 
Ali Korkut, yapılan son yıkımlar ile Üç Kümbetlerin, Çifte Minareli Medrese, Ulu Cami ve Kale ile buluşacağını söyledi. Ali Korkut, yıllardır Üç Kümbetler için cazibe merkezi oluşturulacak diye söylendiğini hatırlatarak “Üç Kümbetlerin etrafı açılacak, cazibe merkezi konumuna gelecek. Çocukluğumuzda da bunlar söyleniyordu. Ama Allah bize nasip etti. Sizin de gördüğünüz gibi 80 dönümlük alanda kamulaştırma tamamlandı. Tüm ada bütünüyle açılmış olacak. Bundan sonra ikinci etap yıkımlar yapılarak adanın Recep Akdağ caddesiyle buluşturarak burayı bir ada konumuna getirmek. Çok güzel tarihi eserler var. Gördüğünüz bu cami Gürcü Mehmet Camii, restore edeceğiz. Aslına dönüşecek. Alanda 24 tarihi Erzurum konağı bulunuyor. Onları iç ve dışarıdan restorasyonunu gerçekleştireceğiz. Burada butik oteller olacak, genel olarak alan meydan hüviyetinde düşünülmektedir. Bu alana gelen turistler ve yerli halk için ziyaretçi karşılama merkezi yapılacak. Bu noktada Erzurum’un tanıtımı yapılacak.

 

 
Bölge illerimiz de tanıtımını sağlayacak, bir tür kültür yolu kurulacak. Kongre merkezi yapacağız. Burada vatandaşımızın katılacağı kurslar olacak. Kapalı kent parkımız olacak alanda. Burada kış aylarında sürekli olan etkinlikler gerçekleştirilecek. Halkımızın içerde yaşamını sonlandırıp dışarı çıkabilmelerine fırsat tanıyacağız. Nostaljik bir alan konumuna gelecek. Şehre çok ciddi katma değer katacağız” şeklinde konuştu.
Projenin tamamlanmasıyla birlikte Üç Kümbetler çevresinde 24 tarihi Erzurum Konağı, Gürcü Mehmet Camii, Emir Şeyh Camii, tarihi hamam da gün yüzüne çıkarılmış olacak. Tarih adası Üç Kümbetler’in Erzurum’un yarınında büyük bir yer taşıyacağı belirtiliyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.