Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber > Tatlıda oyun yapanlara ceza yağdı

20.08.2012 Pts, 12:36

Reklam

Ramazan Bayramı öncesinde şeker ve baklava gibi tatlı üreticilerine yönelik kontrollerini sıklaştıran Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye genelinde 23 bin 133 denetim gerçekleştirdi.

Fırın, pastane, unlu mamuller, şeker, şekerli mamul üretim ve satış yerleri, gıda satış ve toplu tüketim yerlerinin kapısını çalan denetim birimleri, 651 işletmeye toplam 1 milyon 550 bin lira idari para cezası kesti.

 

20 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasındaki denetimlerin yüzde 75,1’i gıda satış ve toplu tüketim yerlerine, yüzde 14,3’ü fırın, ekmek ve pide, yüzde 9,3’ü pastane, unlu mamul ve tatlı, yüzde 1,3’ü ise şeker ve şekerli mamuller üretim ve satışı yapan işyerlerinde gerçekleştirildi. En çok idari para cezası 464 işletme ile gıda satış yerleri ve toplu tüketim yerlerinde kesildi. Bir aylık süre boyunca 20 binden fazla işletmenin kapısını çalan Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’ne bağlı ekipler et ve et ürünleri ile sucuk, pastırma gibi şarküteri ürünlerinin satıldığı kasap ve marketlerde de denetim gerçekleştirdi. Ramazan ayı boyunca ve bayram öncesinde yapılan denetimler hakkında değerlendirmede bulunan Bakanlık yetkilileri, ihbar, şüphe ve şikayetlerin tek tek değerlendirmeye tabi tutulduğunu kaydetti. Üst düzey bir Bakanlık yetkilisi “İhbar ve şikayetlere ek olarak toplu iftarların yapıldığı yerler, buralara yemek sağlayan şirketler, et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerleme, ekmek ve pide üretimi yapan yerlerde resmi kontrollerimizi Ramazan ayı boyunca titiz bir biçimde sürdürdük. Vatandaşımızın içi rahat olsun.” değerlendirmesinde bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.