Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Teröre fon sağlayanlar yandı

07.02.2013 Per, 23:01

Teröre fon sağlayanlar yandı

Reklam

Terörün finansmanını sıkı takibe alan yasa tasarısı Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Hükümetin, Birleşmiş Milletler’in bu ay içerisinde bu konuyla ilgili yapılacak toplantıya yetiştirmek istediği düzenlemeyle PKK’nın finansal kaynaklarına yönelik bir adım atılırken, El Kaide gibi terör örgütlerine verilen desteğin de önüne geçilmesi hedefleniyor. Yasa ayrıca, Türkiye’nin kara para ve terörün finansmanıyla ilgili “riskli ülke” grubundan çıkması için de önem taşıyor.

 

10 YILA KADAR HAPİS: Terör örgütlerine veya teröristlere fon toplayan kişi 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

FON SAĞLAYANA DA CEZA: Bilerek veya isteyerek fon sağlayan kişiye ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilecek.

SUÇ ŞARTI YOK: Ceza verilebilmesi için fonun bir suçun işlenmesinde kullanılmış olması şartı aranmayacak. 

 

 

ADALET BAKANLIĞI TALEP EDECEK: Suçun, yabancı bir devlet veya uluslararası bir kuruluş aleyhine işlenmesi ve failin Türkiye’de bulunması halinde, soruşturma ve kovuşturma yapılması, Adalet Bakanı’nın talebine bağlı olacak.

 

 

MALVARLIKLARI DONDURULACAK:BM Güvenlik Konseyi Yaptırımlar Komitesi’nin listesinde yer alan kişi, kuruluş ve organizasyonların tasarrufunda bulunan mal varlığının dondurulması kararları, Bakanlar Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararıyla gecikmeksizin uygulanacak. Bu hüküm, Türkiye’de ikamet eden Türk vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre kurulmuş tüzel kişiler hakkında uygulanmayacak.

 

 

KOMİSYON DEĞERLENDİRECEK: Terörle bağlantılı şüpheli malvarlıkları için yurtdışından gelecek dondurma taleplerini MASAK’ta kurulacak Mal Varlığının Dondurulmasını Değerlendirme Komisyonu değerlendirecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.