Anasayfa > Gündem, Slayt Haber, Yaşam > Terörist anlattı, babası ağladı

20.03.2013 Çar, 16:41

Reklam

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 2012 yılında annesine telefon açıp ‘Ben Konyalı bir askerle kaçıyorum’ diyerek terör örgütü PKK’nın İran Makü kampına katılan 20 yaşındaki ‘Beritan’ kod adlı Şehriban E.’nin davası görüldü. Duruşmada kızını heyecanla dinleyen baba Mahmut E. ağlayarak, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden özür diliyorum” dedi.

 
Erzurum TMK 10. Madde kapsamında yargılanan ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede 26 Eylül 2012 günü saat 13.30 sıralarında İran’ın Makü Acem kampında bulunan bölücü terör örgütü PKK militanlarını ve yaşam malzemelerini taşıyan nakliyeci Abdullah K.’nın kullandığı 58 AL 196 plakalı kamyonet, Doğubayazıt ilçesi Yaygınyurt köyü girişinde özel hareket timlerinin düzenlediği operasyonla yakalandı.
Teröristleri ve örgütün yaşam eşyalarını nakliye kamyonu ile taşıdığı iddiası ile tutuklu yargılanan Abdullah K., “Kızım Eylem, yaklaşık bir yıl öncesine kadar PKK’nın dağ kadrosuna katıldı. Kızımı örgütten kurtarabilmek adına örgüte yardımcı oldum. Burada ‘Baran’ kod isimli örgüt üyesi ile tanıştım. Kızımı kurtarabilmek için örgüt ile irtibata geçtim” dedi.

 
Annesine, ‘Konyalı bir askerle kaçıyorum’ diyerek bölücü terör örgütü PKK’ya katılan 20 yaşındaki ‘Beritan’ kod Şehriban E., mahkemede verdiği ifadesinde pişmanlık duyduğunu ifade ederek şu itiraflarda bulundu:
“Ben örgüte 20 Temmuz 2012 günü katıldım. Ailemin sürekli şiddetine maruz kalıyordum. 8. sınıfa kadar okudum. Okumak istememe rağmen ailem izin vermedi. Annem ve babam sürekli baskı yapıyordu. Arada bir babam beni dövüyordu. Bu yüzden sürekli ‘ben dağa çıkacağım’ diyordum. Bir gün Serkan isimli bir kişi bizim dükkana geldi. Kendisinin getirdiği motosiklete binerek Gürbulak Sınır Kapısı’na doğru gittik. Burada kırsala ayrılarak ‘Baran’ ve ‘Sipan’ isimli örgüt üyeleri ile buluştuk. Beni ‘Baran’a teslim ettiler. Üç gün dağ yolunda yürüdükten sonra PKK’nın Ağrı Dağı’ndaki kampına geldik. Burada yaklaşık 20 kadar örgüt üyesi vardı. Bana ‘Beritan’ kod ismini verdiler. Bu kampta ‘Ararat’, ‘Ruhat’, ‘Zağros’, ‘Mazlum’, ‘Sorej’, ‘Firaz’ kod isimli örgüt üyeleri vardı. İlk bir ay örgüt üyelerine yemek yaptıktan sonra, bana silah verdiler. Bir kez ateş ettim, çok korktum. Yaklaşık 5-6 gün içerisinde kamp yerini sürekli değiştiriyorduk. Hiçbir silahlı eyleme katılmadım. Benim Kuzey Irak’a eğitime gönderileceğim konuşuluyordu. Bir kez bana gündüz nöbeti tutturdular. Pişmanlık duydum, dağdaki yaşam evdeki şiddetten daha kötüydü. Korktuğum için kaçamadım. ‘Ruken’ kod Keziban da kaçmak istiyordu. Kuzey Irak’a yolculuğumuz başlarken, beni ‘Ağit’ kod İbrahim Cengiz almaya geldi. Yakalandığımız gün belki diğerleri kaçmış olabilir. Bize uzun boru şeklinde roketatar verdiler. 28 Mayıs 2012 günü Korhan Yaylası Neşetepe mevkiinde 13 vatandaşın kaçırılma olayı ile ilgili ‘Zağrot’ kod örgüt üyesi gerçekleştirdi.”

 

 

BABA, “TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ’NDEN ÖZÜR DİLİYORUM”
Kızı Şehriban’ın dağa nasıl kaçtığını duruşmada gözyaşı dökerek izleyen 56 yaşındaki 6 çocuk babası Mahmut E., avukatı aracılığıyla mahkeme başkanından söz hakkı istedi. Başkan Mustafa Kahya’nın söz hakkı verdiği baba Mahmut E., “Benim kızım eğitim öğretim gördüğü sırada arkadaşları tarafından rahatsız ediliyordu. Varlıklı bir aile olduğumuz için kızımı okuldan alarak kendisine dükkan açtım. Benim kızım örgüte kandırılarak kaçırılmıştır. Her hangi bir siyasi görüş ile örgüt ile bağlantısı yoktur. Mahkeme heyetiniz önünde sizlerden ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nden özür diliyorum” dedi.

 

 
Erzurum 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan ‘Beritan’ kod Şehriban E. İle örgüt üyelerine kuryelik yaptıkları iddia edilen Abdullah K., Yakup T. ve Yavuz K.’nın ‘silahlı terör örgütü üyesi olmak’, ‘nitelikli bakımdan vahim olan ateşli silahları taşımak ve bulundurmak ’ suçlarından haklarında 20 ila 30 yıla arasında değişen hapis istemiyle yargılanıyorlar.
Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddederek kuvvetli suç şüphesi gerekçesi ile tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.