Anasayfa > Slayt Haber, Türkiye > Teröristbaşı Apo da ikna edemedi

09.04.2013 Sal, 11:15

Reklam

Teröristbaşı Öcalan’ın 21 Mart’ta verdiği ”Çekilme aşamasına gelinmiştir” mesajının üzerinden bir aya yakın zaman geçmesine rağmen, Kandil kadrolarının henüz ikna olmadığı bildirildi. Kandil yönetimi, BDP lideri Selahattin Demirtaş ile Süreyya Önder’e de ”Silahsız çekilme mümkün değil” dedi.

 

Kandil’deki ”Çekince” ve Selahattin Demirtaş ile Sırrı Süreyya Önder’in ziyareti sonrası da sürüyor. Terör örgütünün önemli isimlerinden Murat Karayılan’ın Demirtaş’a, ”Mevcut şartlarda kadroların bir bölümünü çekilme konusunda ikna etmek zor… Silahsız çekilme ise mümkün değil” dediği öğrenildi. Karayılan, Apo’nun ”Çekilme aşaması” konusundaki mektubuna yanıt vermek için, bir dizi görüşme yapacaklarını bildirdi.

 

 

YASAL GÜVENCE
Kandil’in çekilme konusunda yasal güvencede ısrarlı olduğu, TBMM’nin sürece dahil olmasını istediği ve Akil Adamlar Komisyonunu yeterli görmediği de belirtiliyor. Kandil ziyareti ve izlenimlerini yakın çevresi ile paylaşan Demirtaş’ın ”Umutluyuz ama bu iş kolay olmayacak. Parlamentodan destek gerekiyor” dediği öğrenildi.

 

 

Demirtaş Kuzey Irak’ta yaptıkları görüşmeler çerçevesinde, PKK’nın silah bırakması ve çekilmesinin şuan için söz konusu olmadığını, ancak sürecin devam ettiğini söyledi. PKK’nın süreçte kaygıları olduğunu da kaydeden Demirtaş,”Başbakan Erdoğan’ın yapacağı yeni açıklamayı bekliyoruz” dedi.

 

 

 

Karayılan’ın İspanyol El Pais gazetesine verdiği demeci de değerlendiren BDP yetkilileri, ”Karayılan, silahları bırakarak Türkiye’yi terk etmelerinin mümkün olmadığını dile getiriyor” hatırlatması yaptılar.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.