Anasayfa > Gündem, Slayt Haber, Türkiye, Yaşam > Terzioğlu barış sürecini değerlendirdi

16.04.2013 Sal, 17:02

Reklam

Konulara olan farklı bakış açısı ve yorumlarıyla dikkat çeken Erzurum Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, barış süreciyle ilgili önemli tespitlerini paylaştı. ‘Ben Türk’üm derken etrafıma bakıyorum’ diyen Terzioğlu, ülkede bu duyguların daha fazla kabarmadan sürecin tamamlanması gerektiğini söyledi.

 

Erzurum Baro Başkanı Faruk Terzioğlu, hükümetin barış süreci konusundaki kararlılığına dikkat çekerek, bu girişimi tamamlamak için her yolu deneğini söyledi. Kendisinin bu olup bitenlere barış süreci demediğini, terörün bitirilmesi süreci olarak adlandırdığını dile getiren Terzioğlu, Türklerin Kürtlerle sorunu olmadığını, asıl sorunun terör olduğunu vurguladı. Yaşanan süreçle ilgili olarak ortaya çıkan görüş ve endişelerin yok sayılmaması gerektiğini kaydeden Terzioğlu, Türk Milletinin hassasiyetlerinin göz ardı edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

“BEN TÜRK’ÜM DERKEN ETRAFIMA BAKIYORUM”Bu coğrafyada yaşayan herkesin kendi etnik kimliğini rahatlıkla ifade edebilmesi gerektiğini vurgulayan Terzioğlu, şu tespitte bulundu. “Şimdi enteresan bir şeydir, çok ciddi bir şekilde rahatsızlık var toplumda. Bu ülkede yaşayan her vatandaşımız, kendi etnik kimliğini rahatlıkla ifade edebiliyor. Ben Türk vatandaşı olarak, bir Türk olarak kendi kimliğimi ifade ederken, ‘ben Türk’üm deme noktasına geldiğim zaman bir etrafa bakıyorum acaba benim Türk olduğumu ifade etmemden rahatsız olacak kimseler var mı yok mu diye, bir kuşkuya kapılıyorum. Yani bu çok ciddi bir şekilde rahatsızlık veriyor. Türkiye’de bu duyguların daha fazla kabarmadan, bu duyguların insanların daha fazla rencide etmeden herkesiz birbirinin hassasiyetine saygı duyması gerektiği noktasında dikkatli olarak bu meselenin bu sürecin tamamlanması lazım. Yoksa bunun ötesinde barışma süreci diyoruz ki ben buna barışma süreci demiyorum, terörün bitirilmesi süreci diyorum. Bizim Kürt kardeşlerimizle veya başka etnik insanlarla bizim kavgamız yok ki.”

 

 

“KABADAYILIK YAPMAYA GEREK YOK”

Terzioğlu ayrıca, ‘Ne Mutlu Türk’üm diyene’ sözünün bir övünç, bir gurur meselesi şeklinde algılanmaması gerektiğini, çünkü herkesin kendi kimliğiyle zaten gurur duyduğunu ifade etti. Terzioğlu şunları söyledi. Elbette ki herkes kendi kimliği ile gurur duyacaktır, elbette herkes kendi tarihi ile gurur duyacaktır, bunun gurur duymasına engellemek veya bunu yadırgamak doğru değildir. Ne Mutlu Türk’üm diyorsam o da desin ki ne mutlu kürdüm diyene, ne mutlu lazım diyene, ne mutlu rumum diyene, nu mutlu ermeniyim diyene diyebilir, ayrı bir olay. Ama bunu sade bir ayrışma sebebi olarak Ne Mutlu Türk’üm demenin bir yadırgamanın da bir anlamı yok, bunu da ben Ne Mutlu Türk’üm diyip bir gabadayılık meselesi yapmanın da hiç bir anlamı yoktur. Onun için bu süreçte herkesin çok dikkatli olması lazım, üslubunu iyi seçmesi lazım, karşılıklı hassasiyetlere saygı göstermesi lazım, bu hepimizin geleceği için son derece önemlidir.

 

kaynak: Onur SAĞSÖZ/  STAR

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.