Anasayfa > Ekonomi, Gündem, Öne Çıkan Haberler > Tesk’ten Yılbaşı Öncesi ’Kaçak Sigara Ve Sahte İçki’ Uyarısı

22.11.2015 Paz, 10:24

Tesk’ten Yılbaşı Öncesi ’Kaçak Sigara Ve Sahte İçki’ Uyarısı

Reklam

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kaçak sigaraya karşı kararlılıkla sürdürülen mücadelenin, 2015’in ilk yarısına kadar olumlu sonuçlar gösterdiğini belirterek, ekonomiyi milyarlarca liralık zarara uğratan, suç örgütlerini finanse eden kaçak sigaradaki son aylardaki artışı ile ilgili uyarılarda bulundu.

2 milyon esnafın sesi olan Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK), suç örgütlerinin başlıca finansman kaynağı olan, ekonomiyi milyarlarca liralık zarara uğratan ve esnafın kazancına darbe vuran kaçak sigara konusunda vatandaşları bilinçlendirmeye devam ediyor. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, sahte içki yüzünden ortaya çıkan acı tablodan sonra, kaçak sigara ticaretinde de son aylarda tekrar bir artış gözlemlendiğini belirterek, “Kaçak sigara seviyesi 2014’ün sonunda yüzde 20,7’lik rekor seviyesinden, 2015’te önce yüzde 16,4’e, 2. çeyrekte de 5 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 11,7’e düşmüştü. Ancak son aylarda kaçak sigara tekrar artmaya başladı. Kaçak sigara, pazarlarda, cadde ve sokaklarda tablalarda sıkça görülmeye başlandı” dedi.

PALANDÖKEN’NDEN YETKİLİLERE UYARI

Yetkilileri uyaran Palandöken, “Ruhsatlı bayilerimiz denetlenirken kapımızın önünde tablada sigara satanın denetimde eksiklik var. Özellikle; Şanlıurfa, Adana, Mersin ve Hatay gibi illerimizde kaçak sigara fiyatlarındaki düşüş dikkat çekicidir. Bu da esnafımıza büyük zarar vermektedir. Dikkatli olmalıyız! Suç örgütlerini besleyen kaçakla mücadele aralıksız devam ettiği zaman, kalıcı başarı gelecektir” ifadelerini kullandı.

“5 LİRAYA İÇKİ, 2 LİRAYA SİGARA OLUR MU?”

“Hileli Gıdalar” raporunda da yer aldığı gibi kaçak sigarada kullanılan tütünün içine tahta tozu bile katıldığını belirten Palandöken, “5 liraya içki, 2 liraya sigara olmaz. Nerede ve nasıl üretildikleri belli olmayan kaçak ve sahte ürünler vatandaşın sağlığını bozuyor. Daha yakın zamanda sahte içki yüzünden 26 kişi yaşamını kaybetti. Tüm dikkatler sahte içkiye yöneldi ama kaçak sigaradaki artışı gözden kaçırmamak lazım. Mevzuata göre üretilmemiş tüm kaçak ve sahte mamuller kamu sağlığını tehdit ediyor” dedi.

“ANTALYA’DA ÇALIŞTAY YAPILACAK”

TESK’in kaçak ürünlere karşı yürüttüğü “Dikkat, Bilmediğin Gerçekler Var” bilinçlendirme kampanyasına da vurgu yapan Palandöken, “Kaçak ile mücadelede 2016’daki yol haritamızı kararlaştırmak üzere 21-23 Aralık’ta Antalya’da Bakkallar Odası Başkanları ile beraber bir çalıştay yapacağız. Esnafımız ve halkımız için daha organize hareket ederek bu sorunun üstesinden geleceğiz. Suç örgütlerini finanse eden, devletimizi on milyarlarca lira zarara uğratan, esnafımızı dar boğaza sokan kaçak ürünlerle mücadele etmek hepimizin görevidir” açıklamalarında bulundu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.