Anasayfa > Ana Manşet, Bölge > Teslim olan PKK’lıdan şok itiraf

11.09.2012 Sal, 0:12

Reklam

Pkk’nın, çobanlık yaparken 2 yıl önce kandırılarak dağa götürdüğü ‘Tolhildan’ kod adlı 23 yaşındaki terörist Mehmet A., örgütten kaçarak polise teslim oldu ve Pkk hakkında çok ilginç iddialarda bulundu.

 

Hakurk başta olmak üzere Kuzey Irak’taki örgüt kamplarında silahlı eğitim gören Mehmet A. hakkında Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Tutuklu yargılandığı mahkemede ifade veren Mehmet A., “Bulunduğum Beritan kampı, elektriğini örgüte ait barajdan sağlıyordu” dedi.

 

Van’ın Başkale ilçesinde yaşayan Mehmet A., hayvan otlatırken Pkk’lılar tarafından dağa götürülmüştü. Geçtiğimiz Ekim ayında Tutak İlçe Emniyet Amirliği’ne roketatarlı saldırı yapan, Tendürek Dağı mevkiinde araç yakma eylemlerine katılan Mehmet A., bir fırsatını bulunca kaçarak ailesinin yanına gitti.

 

Babası Sadrettin A. ile birlikte 17 Aralık 2011 günü Van Emniyet Müdürlüğüne başvuran Mehmet A., örgütle ilgili bildiklerini anlattı.

“YAŞAM MALZEMELERİ K.IRAK’TAN GELİYORDU”
Terör örgütünün gençleri kandırdığını ve Kürdistan’ı kurmak istediğini anlatan Mehmet A tüm yaşadıklarını şöyle anlattı:

 

“Hayvan otlatırken Cudi ve Baz kod adlı iki kişi tarafından götürüldüm. Bunlarla birlikte İran’ın Urumiye, oradan Irak sınırına geçerek Hakurk kampına gittik. Kampta Muşlu ‘Cigerhun’ kod adlı kişiye teslim edildim.

Cigerhun bana ‘Öcalan’ anlamına gelen ‘Tolhildan’ kod ismini verdi. Burada 25-30 kişilik grup ile birlikte ağır silah kullanma ve doçka, bixi, uçaksavar, kaleşnikof atış eğitimi aldım. İdeolojik eğitimlerde Abdullah Öcalan’ın görüşme notları ve kitapları okutuluyordu.

Kampa yaşam malzemeleri, Kuzey Irak’tan geliyordu. Eğitim bittikten sonra yemin töreni yaptık, HPG yazılı kimlik kartı ve silah verildi. Eğitimden sonra benimle birlikte 6 kişi Beritan kampına gönderildik” dedi.

 

“ELEKTRİĞİ ÖRGÜTE AİT BARAJDAN ALIYORDUK”
Kamptan Cigerhun’un sorumlu olduğunu belirten Mehmet A. şöyle devam etti:

 

“15 kişinin görevi sığınak ve tünel kazmaktı. Kampta Azad kod adlı kişinin Berjin kodlu kadın örgüt mensubuyla kaçtığını duydum. Kampta kazı işlerini hilti ile yapıyorduk.

Elektriği örgüte ait barajdan alıyorduk. Barajın sorumlusu Brindar kodlu kişiydi. Yemek işlerini sırayla yapıyorduk. Kampın bulunduğu noktaya hava saldırısı yoktu ama yakın bölgelere oluyordu.

Temmuz 2011’de Cigerhun beni Türkiye’nin Serhat bölgesinde görevlendirdi. Serhat eyalat koordinatörü Çetin kod adlı Musa Çetiner ile İrana’ geçtik. Erdal ve Falat kodlu kişiler de bizimleydi. Serkeş kodlu Zafer Zal’ın yanına Tendürek’e 2,5-3 ay yürüyerek ulaştık. Geceleri yürüyüp gündüzleri dinleniyorduk.”

 

HAKKINDA 24 YILDAN 65 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR
Tutak Emniyet Amirliği’ne roketatarlı saldırı, Tendürek dağı eteklerinde araç yakma, yağmalama eylemlerine katılan Mehmet A. hakkında, Erzurum 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 2 kez ağırlaştırılmış ömür boyu ve 24 yıldan 65 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.