Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Time’de Atatürk ilk sırada

02.03.2013 Cts, 20:06

Time’de Atatürk ilk sırada

Reklam

Dünyanın en saygın dergilerinden Time, 90. yılını kutladığı son sayısı için seçtiği 90 dergi kapağı arasında ilk sıraya Atatürk’ü koydu.
Dergi, ‘Time 90. Yaşında: 90 Kapak Hikayesiyle Modern Tarih Hakkında Bilmeniz Gereken Her şey başlığı’ ile hazırladığı sayfada, ilk sırayı Mustafa Kemal Atatürk’ü yayınladığı baskısına ayırdı.

 

Dergi, 24 Mart 1923 tarihli baskıda yer alan Atatürk için ‘ Osmanlı İmparatorluğu’nun küllerinden daha sonra Atatürk olarak tanınan asker Mustafa Kemal Atatürk, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu babası olarak çıktı. Atatürk’ün laik reformları ve otoriter çizgisi on yıllar boyunca Ortadoğu’da yankı uyandıracak bir efsane bıraktı’ ifadesini kullandı.

 

Time, o yıldaki baskısından da şu paragrafı aktardı: ‘O, bugün Türkiye’yi özgürlüğüne kavuşturan biri. O, halkını, yabancı güçlerin boyunduruğundaki bu bataktan kurtardı. Onların özündeki niteliklerini fark etmelerini sağladı ve onlara bağımsızlık düşüncesi ve hareketini getirdi.

 

Dergi geçmiş 90 yıldaki kapaklarının arasında Charli Chaplin, Benito Mussolini, Mahatma Ghandi, Joseph Stalin, Adolf Hitler, Kraliçe 2. Elizabeth, Fidel Castro,John F. Kennedy ve Papa 2. John Paul sayılarını da yer verdi.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

Serap DURMAZPINAR

Fransa’nin degaulle’u var, (Fransiz’larin Ataturk’udur.)
Amerika’nin Washington’u var ki, oranin baskentinin ismidir ayni zamanda.
Hindistan’in gandi’si var.
Bizim Ataturk’umuz var ki, tum dunya hayrandir o’na… Bir içimizdeki bazi hainler hayran olamadi gitti..!
Fransiz bir arkadasim yillar once sizin Ataturk’unuz çok buyuk bir liderdi demisti bana. Artik ne desem bos! O’nu tum dunya tanidi, sevdi, deger verdi kiymet bildi de bir biz, içimizde ki hainler bilemedi..!
Dunya’nin en zeki, en kibar en vatanseveriydi. Dunya genelinde bir anket yapilsa eminim ki en çok hayran sayisi toplayacak tek kisi ATATURK olacaktir. Oldukten sonra bile (sevgisiyle, yaptiklariyla,biraktigi mirasla) yasayan ve yasatilan tek lider olma unvanina sahiptir! cep’e degil, ulke’ye yatirim yapan liderdir! ama simdi o’nu sevmek tehlikeli, dusunmek bile yasak! Gideceginiz yer belli! insan sevdigi için olume bile gitmez mi?

ATA’miza minnet ve sukran borçluyuz, ne yapilsa hakki odenemez!
Rahmet, Saygi ve Sevgiyle aniyorum…

Serap Durmazpinar Kuruhasanoglu / France

02.03.2013, 22:06