Anasayfa > Sağlık, Slayt Haber, Türkiye > Tiryakilere kötü haber

25.03.2013 Pts, 19:33

Reklam

Kapalı mekanlarda denetim sonrası ihlallerin tekrar yaşandığını tespit eden Bakanlık, kesin çözüm için yeni bir sistemi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu kapsamda işletmelere, ortamdaki nikotin partiküllerini ölçen cihazlar takılacak. Cihazlar, ortamdaki tüm hava partiküllerini biriktirecek ve bunlar belli aralıklarla laboratuvarda incelenecek. Böylece işletmede bir sigara içilse dahi bu sistemle ortaya çıkacak. Cihazlar özel bir mühürle korunacak ve cihazın üzerini örtme gibi girişimler de işe yaramayacak, zira korunan cihazda hiçbir hava partikülü tespit edilmezse işletmeye ağır cezalar verilecek. Bakanlık, kapalı mekanlarda sigara içilmesi ihlalleri için cezaları da arttırıyor. İhlal yapan işletme ve işletmeciyi kapatma ve hapis cezaları gibi ağır müeyyideler bekliyor.

 

 

İHLALE GEÇİT YOK

Sağlık Bakanlığı, kapalı mekanlarda gpsli ekiplerin sigara denetimlerinden sonra aynı ihlallerin tekrar yaşandığını tespit ettikten sonra yeni bir sistem geliştirdi. Bu kapsamda Bakanlık, işletmelerin içine, ortamdaki nikotin partiküllerini ölçen cihazlar takacak. Cihazlar, ortamdaki tüm hava partiküllerini içinde saklayacak ve bunlar belli aralıklarla laboratuvarda incelenecek. Böylece işletmede sigara içilip içilmediği bu sistemle ortaya çıkacak. Cihazlar ayrıca özel bir mühürle korunacak ve cihazın ölçüm yapmasını engelleyecek hileler işe yaramayacak, çünkü korunan cihazda hiçbir hava partikülü tespit edilmezse işletmenin oyunu ortaya çıkacak.

 

 

 

ÇOCUK PARKLARINA SİGARA YASAĞI

Tütünle mücadele Daire Başkanı Sertaç Polat, sigara kullanım oranının ülkemizde yüzde 31’den 27’ye indiğini ve 4 yılda 2 millyon kişinin sigarayı bıraktığını dile getirdi. Sigara yasağının stadyum, hastane bahçeleri açık alanlarda da geçerliği olduğunu hatırlatan Polat, ilerideki zamanlarda açık alanlarda da sigara yasağı için çalışmaların devam ettiğini ve halkın talebinin bi yönde olduğunu bildirdi. Polat, yakın zamanda çocuk parklarında da sigara içmenin de yasaklar arasına gireceğini aktardı.

 

 

 

CEZALAR AĞIRLAŞIYOR

Bakanlık ayrıca, sigara ihlallerine verilen cezaların da ağırlaştırılması için kolları sıvadı. Bu kapsamda kapalı mekanda sigara içmeye müsaade eden işletmeciye ve işletmeyi ağır cezalar bekliyor. Bakanlık, çalışmaları gerçekleşirse ihlaller kapatma ve hapis cezaları ile karşılaşacak.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.