Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Tiyatrocu Funda İlhan’dan EXPO 2016’ya Destek

23.11.2015 Pts, 13:48

Tiyatrocu Funda İlhan’dan EXPO 2016’ya Destek

Reklam

EXPO 2016 Antalya Ajansı’nın, Down Sendromlu çocuklar ile gerçekleştirdiği mandala etkinliğinin ikincisine tiyatro sanatçısı Funda İlhan destek verdi. Hint felsefesiyle meditasyon anlamına gelen mandala etkinliğinde çocuklarla resim çizen İlhan, “İlk kez down sendromlu çocuklarla karşılaştım, saf bir sevgi” dedi.

EXPO 2016 Antalya’nın organize ettiği Down Sendromlu Çocuklar ile “Geleceği Renklendiriyoruz” isimli mandala etkinliğine oyuncu Funda İlhan da katıldı. Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde “Margaret Teodora”, son olarak da Güneşin Kızları isimli dizi de “Sevilay” karakterini canlandıran ünlü oyuncu, down sendromlu çocuklarla mandala boyadı, oyunlar oynadı, fotoğraf çektirdi.

Çocukların yakın ilgisiyle karşılaşan ünlü oyuncu, daha önce konuşma ve görme engelli bireylerle “Tiyatro araçtır, amaç değil” isimli etkinlikte birçok kez bir araya geldiğini belirterek şunları söyledi: “Down sendromlu çocuklarla ilk kez çalışıyorum. Daha önce de çocuklarla yaratıcı drama çalışmalarım olmuştu. Güzel çalışmalar yaptım ama ilk kez down sendromlu çocuklarla bir araya geliyorum” dedi.

Çocukların gösterdiği yakın ilgiden duyduğu mutluluğu dile getiren İlhan, “Saf bir sevgi duygusu öyle tarif edebilirim. Çok samimi. Biraz da hüzün oldu. Hüzün geldi içime ama o kadar neşeliler ve o kadar sevgi dolular ki, o hüznü hemen neşeye dönüştürdüler. Çok güzel bir duygu onlarla birlikte olmak. Birlikte boyama yapıyoruz. Ben de bugün tanışıyorum bu boyama tekniğiyle. Mandala boyama tekniğiyle ruh dünyamıza iniyoruz ve orada neler olduğunu görüyoruz.”

İlhan, sanatçı dostlarına da “Büyük bir samimiyetle zaman ayırmak, bu konuya ne kadar destek olabiliyorsak, elimizden gelen her şeyi yapmak lazım” sözleriyle çağrıda bulundu.

Down sendromlu çocuklara mandala çalışmalarında yardımcı olan oyuncu, kendi imzasını taşıyan bir mandala boyadı.

Antalya Zihinsel Engelliler ve Down Sendromlular Derneği Başkanı Gülcan Ay da, Türkiye Down Sendromu Derneği ile EXPO 2016 Antalya’nın yürüttüğü çalışma kapsamında Antalya’da yaşayan down sendromlu çocukların bu etkinlikten yararlanmasını sağladıklarını belirtti. Down sendromlu çocukların eğitmenler Aslıhan Aksun ve Elif Özcan ile gözetmen Dilek Soydan eşliğinde birlikte gerçekleştirdiği mandala etkinliğinde yine birbirinden renkli tasarımlar ortaya çıktı.

EXPO 2016 Antalya Ajansı Tanıtım ve Halkla İlişkiler Direktörü Burak Katmer günün anısına katkılarından dolayı sanatçı Funda İlhan ve Antalya Zihinsel Engelliler ve Down Sendromlular Derneği Başkanı Gülcan Ay’a şakayık hediye etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.