Anasayfa > Ekonomi > TOKİ Erzurum’da da Davalık

15.07.2012 Paz, 19:10

TOKİ Erzurum’da da Davalık

Reklam

SAMSUN’da yaşanan sel felaketinde, yaptığı evlerin zemin katında can kayıplarının yaşanmasıyla tepki gören TOKİ’nin, “geç teslim” bilançosu da ortaya çıktı.TOKİ’nin Erzurum’da davalık olduğu belirlendi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) projelerinde, konutların geç teslim edilmesi nedeniyle 11 Haziran itibarıyla alıcılar tarafından açılan 22 bin 938 tazminat davası bulunduğunu belirterek, “Mahkemelerce hükmedilen tazminatlar alacaklısına ödeniyor. Konut teslimlerindeki gecikmelerden dolayı hak sahiplerine ödenen tutar 97 milyon 652 bin 946 liradır” dedi.

 

CHP Milletvekili sordu

 

CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı önergesinde, “Son 10 yıllık dönem içerisinde geç teslim nedeniyle TOKİ’nin ödediği tazminatların tutarı ne kadardır? Geç teslim nedeniyle ödenen tazminatlardan hangi oran ve tutarda yükleniciler sorumlu tutulmuştur? Sonuçlanan davalarda tahsilat oranı nedir?” sorularını yöneltti. Sorulara Başbakan Erdoğan adına yanıt veren Bakan Bayraktar şunları kaydetti:

 

İstenmeyen aksamalar

 

TOKİ tarafından yoksul, dar ve orta gelirli vatandaşların konut ihtiyacının karşılanması amacıyla ülke genelinde konut seferberliği başlatıldı. Bu süreçte daha önceden öngörülemeyen ve istenmeyen bir takım aksamalar da yaşanabiliyor. TOKİ’nin yüklenici ile imzalamış olduğu yapım sözleşmesinde öngörülen sürede işin bitirilmesi esas ise de işin yapımında arsaların tevhidi, proje yapımı, kamulaştırma ve mülkiyet işlemleri ile ilgili belediyelerin yükümlülüklerini yerine getirememesi ve belediyesinden alınacak izinler ile imar planı değişiklikleri gibi nedenlerle teslimde gecikmeler meydana gelebiliyor.

 

Aleyhte davalar

 

İlgili mevzuat, ihale makamı olan TOKİ’ye yasal şartların mevcudiyeti halinde süre uzatımı verme, yükleniciye de talep etme hakkını vermekte iken, TOKİ’nin yasal olan bu yetkisini kullanması durumunda konut alıcıları ile imzalamış olduğu sözleşmede öngörülmüş olan sürede konutu teslim edememiş olmasından kaynaklanan nedenlerle TOKİ aleyhine davalar açılıyor. Bu dava sayılarını en aza indirgemek için konut alıcıları ile TOKİ arasında imzalanan sözleşmelerde, teslim süresi 24 aya çıkartılarak, azami teslim süresinin 30 ayı geçemeyeceği hükmü ilave edildi.

 

Alacaklıya ödenmekte

 

TOKİ projelerinde, konutların geç teslim edilmesi nedeniyle 11 Haziran itibarıyla alıcılar tarafından açılan 22 bin 938 tazminat davası bulunuyor. Mahkemelerce hükmedilen tazminatlar alacaklısına ödeniyor. Konut teslimlerindeki gecikmelerden dolayı hak sahiplerine 11 Haziran itibarıyla ödenen tutar 97 milyon 652 bin 946 liradır.

 

Dava açılan belediyeler

 

Adıyaman’da Besni Belediyesi ve yüklenici firma Karataş İnşaat ile müşavir firma Tüstaş Sınai Tesisler A.Ş.’nin ihmallerinin bulunması sebebiyle Ankara Ticaret Mahkemesi nezdinde rücuan alacak davası açılmıştır. Erzurum Yakutiye’de protokol yükümlülüklerini yerine getirmeyerek TOKİ aleyhine geç teslim sebebiyle kira tazminatı talepli davaların açılmasına sebebiyet veren Yakutiye Belediyesi Başkanlığı aleyhine rücuan alacak davası açılmıştır.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.