Anasayfa > Slayt Haber, Yazar > Torpil

08.04.2013 Pts, 8:06

Reklam

 

‘’ Bu kirli düzenin düzenbazları,

Azrail’e rüşvet vermeyi denerler.

Ölünce dünyanın en kurnazları,

Torpille cennete girmeyi denerler. ‘’

A.Karakoç

 

Söze nasıl, nereden gireceğimi pek bilemiyorum bu sefer. Yazıp yazmamakta kararsız kaldım ama işte ‘’ dilim seni dilim dilim dilinesen ‘’ .

Bu ülkenin asıl sorunu ne biliyor musunuz? Bu ülkenin asıl sorunu Adam kayırma, torpil, rüşvet,iltimastır. Diyeceksiniz ki ey yazar nereden esti bu, hemen anlatayım.

 

 

Birkaç gündür adliyenin kapısında bekliyoruz ha bekliyoruz. Tüm Türkiye’de olduğu gibi Erzurum Adliyesi’ne de kâtip ve mübaşir alınacak. Biz de bir heves, doyamadığımız en tatlı lezzet ‘’bir Umut ‘’ gidip başvurduk.  Genç  – yaşlı, büyük – küçük, eş – dost, alacaklı – verecekli, küs – kırgın kimi ararsanız hep orada. 36 kişilik kâtip kadrosuna 1500 kişilik bir ordu ile başvurduk.  Önce yazılı sınav yerine geçen ‘’ klavye yazım sınavına ‘’ ardından sözlü ‘’ mülakat ‘’ sınavına çağrıldık. 1500 kişilik ordudan sadece 260 kişi yazılı sınavı geçmiş lakin kimin ne puan aldığı belli değil.

 

 

Bu cumartesi takımlarımızı giyip, traşımızı olup en ‘’ klâs ‘’ halimizle adliyenin yolunu tuttuk. Herkes ayakta içeri çağrılacağı anı bekliyor. Oturacak yer yok, heykel gibi dikiliyoruz. Vakit geldi  ‘’mülakat ‘’ adını verdikleri ama uygulaması farklı olan bu garip sınav başladı. İçeri girenler bir nefes dışarı çıkıp bize soruları yetiştiriyor ; ‘’ Şapka kanununun tarihi gün, ay, yıl; Türk Dil Kurumu kuruluşu gün, ay, yıl; Türk Tarih Kurumu’nun kuruluşu gün, ay, yıl ‘’  , ‘’ Memurların yükümlülükleri ‘’ , ‘’ Everest’e çıkan ilk Türk ‘’ .

 

 

Aday değişiyor ama sorular bir türlü değişmiyor. Daha doğrusu her on kişide bir tekrarlanıyor. Sıra geldi, girdik içeri. Kısaca kendimi tanıttıktan sonra sorular sorulmaya başlandı ; ‘’ Türk Tetkik Cemiyeti Kuruluşu, Avrupa İnsan Hakları Beyannamesi’nden dört madde veeeeee (!) Başsavcı ne iş yapar, görevi nedir?

 

 

 

Herkese Talih bize kör Salih. Sorular bende gelip değişti. Neyse efendim azimli Anadolu, Erzurum çocuğu yılıp, yıkılır mı hiç? Üç soruyu da cevapladık, rahatlatıcı bir ses tonu ile uğurlandık. Hayırlısı ile kazanırım derken sonuçlar açıklandı, bırakın asil listeyi yedek listede bile adımız yok. Uydurma bir sınavda nasıl elendik o kadar adam hala anlamış değiliz.

 

 

 

Tabi  liste açıklanır da olanlar ortaya mı? Ankara’da dayısı olan arkadaşlarımız, ağabeylerimiz, ablalarımız listelere girmiş. Soy isimlere baktım az çok tanıdık.  Malum şarkı gibi ‘’ Bana her şey, onları hatırlatıyor.’’

Şimdi bunlardan sonra bakıyorum da acaba ben ve benim gibilerin günahı ne idi? Hadi benim durumum Allah’a şükür idare eder, torpil yapanlar ve yaptıranlar biliyor mu acaba oraya ödünç takım elbise, ayakkabı gelenler olduğunu? Bir ailenin dualarının, ümitlerinin orası olduğunu?  Bir ömür boyunca birinin değil binlerin günahına girdiklerini?

 

 

 

Resulullah (S.A.V) efendimiz; “Siz memuriyet alma husûsunda pek istekli davranacaksınız. Hâlbuki (elde etmek için) çırpındığınız o vazîfe, kıyâmet gününde bir pişmanlık sebebi olacaktır.” (Buhârî)  hadisiyle bu işe ifâde buyururken“Ey Abdurrahmân! Emîrliğe tâlip olma! Eğer senin talebin üzerine sana emîrlik verilirse, istediğin şeyin sorumluluğu sana yüklenir. Eğer sen tâlibi olmadan sana emîrlik verilirse, o işte yardım görürsün ‘’  demektedir.

 

 

 

 

Uzun zamandır yazayım deyip, erteliyordum. Şimdi de pek uzatmayayım sözü .  Eğer bu ülkede – böyle yazmak içime sinmiyor ya –  hakkınız olanı almak istiyorsanız emek, azim, gayret, ihtiyaç, başarı, yetenek HİÇBİR işe yaramıyor.

 

 

Ankara’da dayınız var ise Adliye’ye Kâtip, Karayollarına Memur olabilirsiniz.

Ankara’da dayınız var ise atama beklemeyen öğretmenlerden olabilirsiniz.

Ankara’da dayınız var ise burs alabilirsiniz.

Ankara’da dayınız var ise bir idealinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

 

Kim bilir belki Ankara’da dayınız var ise ŞİRİNLER’İ BİLE  görebilirsiniz benden söylemesi.

( Geçen yıl vekilimiz Adnan Bey’i aramış burs için bize de yardımcı olmasını istemiştik ya, Allah affetsin. Gerçi hala dönecekler bana, aldırmayın siz : )

YORUMLAR

Toplam 2 yorum bulunmaktadır.

Serkan Kalkanlı

Akp hükümetinin yapısı bu,artık insanlarımızda alıştı bu duruma dediğin gibi Ankarada üst makamlarda yoksa bir tanıdığı eskisi gibi ir umutlada girmiyor sınava 1-0 yenik başlıyor sınav heyecanı,ne diyiyim ALLAH sorsun hakkı olupta hakkını elinden alan gevşekleri…..

08.04.2013, 10:51
Muhammet Sevim

Erzurumdaki katiplik sınavına ben girdim 120 kelime üstü yazdığım halde sözlü mülakatta da 3 soruya da doğru cevap verdiğim ve kpss puanım 79,370 halde sebepsizce hiçbir gerekçe belirtilmeden başarısız sayıldım isimler sözlü mülakata girmeden 4 gün önce Ankaradan komisyona gelmiş kazanacaklar listesi diye zaten isimlere bakıldı mı soyisimlere herşey net bir şekilde belli oluyor klavye geçtikleri meçhul sözlü sınavları formalite kpss puanları zaten felaket 70 tam puan.. bunu yapanlar ya Allah korkusu yok ya hiç ölmeyecekler sananlar hakkımızı bile doğru düzgün arayamıyoruz bari sınav açıldığında bizlere ümit vermesinler bu düzen böyle ise kazanacakları da yazsınlar boşuna ümitlenmiyelim emeklerimiz boşuna gitmesin bu işlerde parmağı olanlardan da o sınavı kazanma mutluluğu yaşayan torpillilerden de YÜCE MEVLAM her iki cihanda da hesabımını sorsun bizim tek torpilimiz tek sahibimiz ALLAH(C.C) hakkım haram olsun…

12.04.2013, 10:53