Anasayfa > Bölge, Türkiye, Yerel Haber, Yerel Yönetimler > Trafik Ekiplerinden Kış Lastiği Denetimi

04.12.2015 Cum, 9:00

Trafik Ekiplerinden Kış Lastiği Denetimi

Reklam

Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, şehrin belirli noktalarında kış lastiği denetimi yaptı. 1 Aralık-1 Nisan 2015 tarihleri arasında 4 ay sürecek uygulamada, kış lastiği takmayan araçların sürücülerine 571 TL para cezası kesileceği belirtildi.

Kış lastiği takmayan araçların sürücülerine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince 571 TL idari para cezası yazılacağı ve ayrıca araçlara eksiklerinin tamamlanması için 1 hafta süre verileceği bildirildi. Öte yandan, kurala uymayan araçların sürücülerine 571 TL olarak uygulanan cezanın, yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2016 itibarıyla 602 TL’ye çıkacağı öğrenildi.

Uygulama kapsamında Kastamonu Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, kış lastiği denetimi yaparak sürücülere kış şartlarında uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi. Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “İlimiz genelinde trafik denetleme ekiplerimizce şehiriçi ve şehirlerarası karayollarında belirtilen sürelerde ve genelgede araçlara kış lastiği uygulamalarına başlanmış olup, asıl amacın ceza yazmaktan ziyade trafik güvenliği ve düzeninin sağlanması olduğu bildirilmiştir” denildi.

Servis taşımacılığı yapan Mustafa Ersoy ise: “Bu tür uygulamalar bizim açımızdan da iyi. Ticari araç kullandığımız için hem yolcu güvenliği hem de bizim güvenliğimiz açısından hem de trafik güvenliği açısından bu tür uygulamaları destekliyoruz” dedi.

Yaklaşık 1 hafta önce tedbirlerini alarak mevcut lastiklerini kış lastikleri ile değiştiren sürücüler, uygulamayı desteklediklerini belirtti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.