Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Tunceli’de Dağ Keçilerinin Avlanmasının Yasaklanması İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

04.12.2015 Cum, 17:24

Tunceli’de Dağ Keçilerinin Avlanmasının Yasaklanması İçin İmza Kampanyası Başlatıldı

Reklam

Tunceli’de Aleviler tarafından kutsal kabul edilen dağ keçilerinin avlanmasının yasaklanması amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Tunceli’de yöre Alevileri tarafından kutsal kabul edilen dağ keçileri zaman zaman kaçak avcıların hedefi olurken, bazen de izinli avcılar tarafından avlanıyor. Bu duruma tepki gösteren Alevi kanaat önderleri, yöre sakinleri, sanatçılar, sivil toplum ve siyasi parti temsilcileri Ana Fatma, Düzgün Baba ve Hızır’ın keçileri olduğunu belirttikleri dağ keçilerinin avlanmasının yasaklanması amacıyla imza kampanyası başlattı. Başlatılan kampanya, kentte bir otelde düzenlenen etkinlikle kamuoyuna deklere edildi.

Etkinliğe CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol, Belediye Eş Başkanı Mehmet Ali Bul, Alevi dedeleri, sanatçılar, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcileri ile dağ keçileri üzerine çalışan araştırmacılar katıldı.

İmza kampanyasının öncülüğünü yapan Dersim Halk Müziği Sanatçısı Metin Kahraman, dağ keçilerinin kutsal kabul edildiğini belirterek, “Gerek dağ keçilerinin Alevi inancındaki yeriyle, gerek bütün Anadolu ve Mezopotamya kültüründeki önemiyle ve gerekse de bölgedeki biyolojik zenginlikleriyle Dersim, korunması gereken bir kültür havzasıdır. Bu sebeplerle Biz Dersim’in tamamen avcılığa kapalı bir alan haline getirilmesini talep ediyoruz” dedi.

Etkinliğe katılan CHP Tunceli Milletvekili Gürsel Erol ise kaçak avlanmaya hapis cezası getirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bir canlıyı yok etmenin bedeli hapis cezasıyla cezalandırılmalı. Para cezası yerine hapis cezası daha caydırıcı olabilir. Bu bölgede avcılığı sadece keçiler için tüm canlılar için yasaklamak gerekiyor” dedi.

Düzenlenen etkinlik Alevi dedesinin dua okumasının ardından katılımcılara niyaz dağıtılmasıyla sona erdi.

Kampanya kapsamında toplanacak olan imzalar, ilgili kurumlara gönderilecek.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.