Anasayfa > Kültür-Sanat > Turistlerin Akınına Uğruyor

16.07.2012 Pts, 16:11

Turistlerin Akınına Uğruyor

Reklam

Erzurum’da Siyami ve Ufuk Demir kardeşlerin tarihi 11 evi restore ettirerek turizme açtığı ‘Eski Erzurum Evleri’ yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor.

 

Erzurum’a yolu düşen herkesin mutlaka ziyaret ettiği mekânların başında ‘Eski Erzurum Evleri’ geliyor. Cumhuriyet Caddesi’ndeki 11 tarihi evi 1996 yılında aslına uygun restore ettiren Siyami ve Ufuk Demir kardeşler, bugün 1700 metrekarelik restoranla kent turizmine katkı sağlıyor. Otantik havasıyla büyüleyen ‘Eski Erzurum Evleri’nde tarihi eserlerin de bulunduğu yaklaşık 30 bin obje yer alıyor. Eski radyodan delikli paraya, lüks lambasından savaş aletlerine kadar binlerce eşyanın süslediği tarihi mekânda su böreği, lor dolması, kadayıf dolması gibi Erzurum yemekleri servis ediliyor.

 

Oturulamaz haldeki 11 evi bir milyon lira harcayarak restorasyonunu yaptırdığını anlatan Siyami Demir, evlerden bazılarının Kurtuluş Savaşı döneminde cephanelik olarak kullanıldığını söyledi. Günde bin kişinin ziyaret ettiği tarihi mekanın turistlerin ilgisini çektiğini kaydeden Demir, “Erzurum’un tarihi dokusunu bu evlerde yaşatıyoruz. Bu evlerde 200 yıllık his var. Gezenler kendilerinden bir parça buluyorlar” diye konuştu. Demir, bu evlere bağlı olarak 30 odalı butik otel projeleri olduğunu da ifade etti.  Kaynak: ONUR SAĞSÖZ

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.