Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Yaşam > Türk Böbrek Vakfının ‘Sağlıklı Beslenme’ Seferberliğine Çocuklardan Destek

06.12.2015 Paz, 11:48

Türk Böbrek Vakfının ‘Sağlıklı Beslenme’ Seferberliğine Çocuklardan Destek

Reklam

Türk Böbrek Vakfı, Çocuklara Yönelik Eğitimlerini ‘Borusan Çocuk Korosunun konseriyle taçlandırdı.

Ülkemizde böbrek sağlığının korunmasına yönelik birçok proje gerçekleştirdiklerini belirten Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk; “Projenin Trakya bölgesi dışında diğer illerde de hayata geçirilmesi hedeflerimiz arasında. ‘Böbrek sağlığının korunması için sağlıklı beslenme ve hayat tarzı önerileri’ eğitimlerinin verilmesi adına, başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarla işbirliğine her zaman hazırız.”

Türk Böbrek Vakfı’nın en önemli amacı olan, kamu yararına ülkemizde böbrek sağlığının korunması ve böbrek hastalıkları ile mücadele faaliyetleri kapsamında; Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile imzalanan İşbirliği Protokolü gereği eğitimlere ara verilmeden devam ediliyor. Gelecek nesillerde hastalıkların önlenmesi açısından önemli rol oynayan beslenme eğitimlerine, Milli Eğitim Müdürlükleri destek veriyor.

Etkinlik kapsamında, Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü konferans salonunda 500 öğrencinin katıldığı Sağlıklı Beslenme ve Hayat Tarzı Önerileri eğitiminin ardından, Türk Böbrek Vakfı’nın 30. yılı nedeniyle Kapaklı ilçesinden katılan öğrencilere Borusan Çocuk Korosu tarafından da bir konser verildi.

Ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza Türk Böbrek Vakfı tarafından çok önem verildiğini aktaran Vakıf Başkanı Timur Erk, ülkemizde böbrek hastalıkları riskinin dünya ortalamalarının üzerinde olduğunu belirtti; “Dünyada ortalama her 10 kişiden birinde bu risk varken, ülkemizdeki risk oranı her 7 kişiden biri olarak görülüyor. Bu yüksek riskin giderilmesi için yetişkinlere yönelik yapmış olduğumuz bilinçlendirme ve farkındalığı artırma faaliyetlerimizin yanında, geleceğimiz olan çocuklarımız içinde bu eğitimle bilinçlendirme ve farkındalıklarını artırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Böbrek hastalıklarının sağlıklı beslenme yöntemleri ile önlenebilir olması üzerinde çok durduklarını anlatan Erk, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu konuda İstanbul ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile “İşbirliği Protokolleri” imzaladık. Bu kapsamda dört yıldan bu yana devam eden bu eğitimlerimiz ile mümkün oldukça çok çocuğa ulaşmayı hedefliyoruz. İstanbul ve Tekirdağ dışındaki il ve ilçelerde de çeşitli organizasyonlar çerçevesinde bu eğitimleri sürdürüyoruz ve olumlu gelişmeleri izliyoruz. Son 4 sene içinde tuz tüketiminde günde 3 gram azalma olduğu bir hakikattir.”

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.