Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye > ‘Türk’ mü ‘Türkiye’ mi olacak?

20.03.2013 Çar, 13:29

‘Türk’ mü ‘Türkiye’ mi olacak?

Reklam

Ak Partili Burhan Kuzu, “Yeni anayasada vatandaşlık tanımı değişse bile ‘Türk milleti’ kavramı yeralacaktır. Dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri demeye devam edeceğiz” derken, Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun BDP’li Üyesi Altan Tan, herhangi bir kurum adı vermeyerek, “Vatandaşlık tanımı ‘Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı’ şeklinde geçerse, bütün her yerde ‘Türkiye’ ifadesi kullanılmak zorundadır” dedi.

 

Komisyon’un CHP’li Üyesi Atilla Kart ise “Türk milleti kavramı, her ne olursa olsun, anayasada yeralacaktır” diye konuştu. Siyasilerin konuya ilişkin görüşleri şöyle:

 

 

TAN: TÜRKİYE DİYE SÖYLENMESİ GEREKİR

Altan Tan (BDP Diyarbakır Milletvekili Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi):
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin adı üzerinden bir demogojiye girmek istemiyorum. Ama yeni bir anayasa çıktığı vakit, bütün kanunlar ve uygulamalar da yeni anayasaya uygun hale getirilir. Bunlara da “uyum yasaları” denir. Uyum yasaları anayasayla çelişemez. Çelişenler varsa değiştirilir. Yeni Anayasa’da “Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı” tanımlamasını geçildiği takdirde, bu değişiklik her yere yansır ve “Türk” yerine “Türkiye” kavramına geçilir.

 

 

KUZU: TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ DENECEK

Prof. Dr. Burhan Kuzu (AK Parti İstanbul Milletvekili Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı):
“Türk” ifadesi anayasaya girmeyecek diye bir şey yok. Burada, sadece “vatandaşlık” tanımı üzerinden bir düzenleme yapılabilir. “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne vatandaşlık bağıyla bağlı herkes, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır” gibi. Bunun dışında, anayasada “Türk kelimesi yeralmayacak” demenin anlamı yok. Nihayetinde bu devletin adı Türkiye Cumhuriyeti’dir, milletin adı da ‘Türk milleti’dir. Bunda bir değişiklik olmaz. Dolayısıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yine aynı şekilde “Türk Silahlı Kuvvetleri” demeyi sürdürürüz.

 

 

 

KART: TÜRK MİLLETİ KAVRAMI DEVAM EDER

Atilla Kart (CHP Konya Milletvekili Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu Üyesi):
“Türk Milleti” kavramı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün kurucu önder rolü, yeni Anayasa’da da, her ne olursa olsun, yeralacaktır. Vatandaşlık ve eşit yurttaşlık ayrı, bunlar ayrıdır.

Adında “Türk” ifadesi geçen resmi kurumlar:

Türk Silahlı Kuvvetleri, Türk Patent Enstitüsü, Türk Standartları Enstitüsü, Türk Telekom, Türk Hava Yolları, Türk Dil Kurumu, Türk Tarih Kurumu, Türk Akreditasyon Kurumu, Türk Eximbank, Türk Kızılayı, Türk Hava Kurumu, Türk Milli Komitesi, Türk Gıda Kodeksi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.