Anasayfa > Kültür-Sanat, Slayt Haber > Türkiye bu oyuna tepki gösterdi

22.02.2013 Cum, 12:18

Türkiye bu oyuna tepki gösterdi

Reklam

Devlet Tiyatroları’nın İstanbul’da sahneye koyduğu ‘Çirkin’ adlı oyun, Devlet Tiyatroları’nın Erzurumlu Genel Müdürü Lemi Bilgin’i zora soktu. Oyunda ensest ilişkiyi ve grup seksi özendiren sahneler tepki çekti.

 

Devlet Tiyatroları’nın İstanbul’da sahneye koyduğu ‘Çirkin’ adlı oyundaki ensest ilişkiyi ve grup seksi özendiren sahneler tepki çekti. İstanbul Devlet Tiyatrosu’nun Beykoz, Küçükçekmece ve Cevahir sahnelerinde oynanan ve Alman yazar Marius von Mayenburg tarafından kaleme alınan ‘Çirkin’ adlı oyunda anne ile oğlu arasında yaşanan ensest ilişki çok doğal ve sıradan gösterilirken grup seks sahnelerine yer veriliyor. Oyunda çok çirkin biriyken estetik ameliyatla yakışıklı bir erkek olan Lette’nin yaşlı bir kadınla ve kadının eşcinsel oğluyla ilişkisi sahneleniyor. Bununla da yetinilmeyen oyunda yaşlı kadın ve oğlunun ensest ilişkisi bardağı taşıran son damla olarak dikkat çekiyor.

 

 

YAŞ SINIRI 13 AMA İÇERİDEN 10 YAŞINDA ÇOCUKLAR ÇIKIYOR

Önce 8, daha sonra da 13 yaş sınırlaması konan oyunu izleyen yetişkin vatandaşlar, iğrenç ve çirkin sahnelerin, sanat adı altında sunulduğunu kaydetti. Oyunda 13 yaş olan yaş sınırına dikkat edilmemesi de ayrıca dikkat çekiyor. Zira 13 yaş sınırı olan oyunun oynandığı salondan 10 yaşında izleyiciler çıktı. Oyunu çocuklarıyla birlikte seyreden bazı izleyiciler ise, çocuklarını böyle bir ortama getirdikleri için pişman olduklarını söylediler. Vatandaşlar, Devlet Tiyatrosu’nda böyle bir rezalete nasıl müsaade edildiğini anlayamadıklarını ifade ettiler. Devlet Tiyatroları sahnelerinde yaşanan bu rezillik sonrası Özel kalemine ulaştığımız Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin ise olayla alakalı sessizliğini koruyor.

 

 

 

MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATIYORLAR!

Tiyatrodaki hakim zihniyetin tavırlarında hiçbir değişimin olmadığını söyleyen edebiyatçı-yazar Mustafa Miyasoğlu, “Tartışılan oyunda anne ile oğlu arasında yaşanan ensest ilişkinin doğal ve sıradan gösterildiği ve grup seksin de konu edinildiği söyleniyor. Elbette bunun bizim toplumda tabii karşılanması beklenemez. Belki de bu oyunu sahneye koyanların amacı böyle bir tepki uyandırarak dikkati çekmek! Halbuki ahlak dışı gösteriler sanat sayılmadığı gibi mazur da görülmemiştir. Namık Kemal’den beri tiyatronun amacının ‘eğlendirirken eğitmek’ olduğu söylenir. Oyuna gelen 10-12 yaşındaki çocukların tiyatroyu sevdikleri halde bazı sahneleri çok yadırgadıklarını söylemeleri hiç de şaşırtıcı değil! Çünkü tiyatro adamlarının bu yaptıklarına Müslüman mahallesinde salyangoz satmak denir! Tiyatrodan seyirciyi soğutmanın sonu yoktur!” dedi.

 

 

HEM AHLAKSIZ,HEM İĞRENÇ!

Miyasoğlu, “Sanatın ve edebiyatın en büyük düşmanının pornografi, yani müstehcenlik olduğu bilinir. Çünkü müstehcenlik müstahrekliğe yol açar; bu ahlaksızlık değil, aynı zamanda iğrençlik! Bu müstehcenliğin yol açtığı iğrendirici durum dünya çapında saf bir edebiyat verimi olan Divan şiiri ile yine dünyada halk sanatı olarak benzeri görülmeyen Yeşilçam sinemasını batırmıştır. Bugün ilgi ve tepki çekmek için tiyatroda müstehcenliğin sınırlarında dolaşan tiyatro adamları, aslında tiyatroya yapılabilecek en büyük kötülüğü yapıyorlar. Çünkü sahne, rol modellerinin görüldüğü veya kabalıkların eleştirildiği bir kürsü gibidir, güzel yapılmalıdır!” diye konuştu.

 

 

YENİLMEZ: HÜKÜMET, TİYATROLARDAN MEMNUN MU?

“Bu iş artık şirazesinden kaydı” diyen tiyatro Sanatçısı Ahmet Yenilmez de “Her şey yoluna koyulurken bu konuda sessiz kalınması dikkat çekiyor. Tiyatrolar konusu 28 Şubat’tan daha mı az tehlikelidir? Bu konu Ergenekon’dan daha mı az tehlikelidir? Hükümetin bu konuyu fazla umursamadığını düşünüyorum bazen… Bu ülkenin Kültür Bakanı neye yarar? Kültür Bakanı neye müdahale eder, neye konuşur? Ben artık mahallenin delisi olmaktan bıktım. Kimsenin Şehir Tiyatrolarını ve Devlet Tiyatrolarını umursadığını düşünmüyorum. Devlet Tiyatroları’nda değiştirilemeyen irade nedir? Herkese dokunulabiliyorken Devlet Tiyatroları’ndakilere niçin dokunulamıyor? ” diyerek Kültür Bakanı Ömer Çelik’i göreve çağırdı.

 

 

TİYATROSEVER VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ

Büşra Erimli: Oyunu izledim, ancak bazı sahnelerini çok aşırı buldum. Oyuna konan 13 yaş sınırı yeterli değil. Çünkü oyunun içerisinde bir takım ensest ilişkiler ve grup seksi gibi ifadeler var. Bu durumu küçük bir çocuğa açıklayamazsınız.

10 yaşındaki minik izleyici: Tiyatroyu çok seviyorum, ancak bu oyundaki bazı sahnelerden kelimelerden çok rahatsız oldum.

Aslı Şimşek: Oyunda anne ile çocuğun çarpık bir ilişkisi vardı, bu durum hiç hoş değil. Hayal kırıklığına uğradım. Devletin denetimlerini daha iyi yapması görüşündeyim.

Tahsin Gülünay: Oyunda ensest ilişkinin olması ve bunun oyunda tepkisiz bir şekilde devam etmesi Türk kültürüyle taban tabana zıt bir durum. Devlet kontrolünde olan bir yerde sahnelenen oyunun konusunun bu şekilde olmaması gerektiğini düşünüyorum.

YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

vedat kazan

hükümet ve kültür bakanı tiyatroculardan korkuyor

22.02.2013, 13:46