Anasayfa > Gündem, Öne Çıkan Haberler > Türkiye Öğrenci Konseyi Erzurum’da Toplandı

25.09.2012 Sal, 6:28

Türkiye Öğrenci Konseyi Erzurum’da Toplandı

Reklam

Türkiye Öğrenci Konseyi 2. Olağan Genel Kurul Toplantısının açılışında konuşan Sağlık Bakanı Prof Dr. Recep Akdağ, gençliğin milletimizin geleceği olduğunu anımsatarak, “Fakat, üniversite gençliği olarak, bir şeyler yapmak için geleceği beklemeyin, bütün karar süreçlerinde şimdiden yer alın” çağrısında bulundu.

 
Atatürk Üniversitesi Öğrenci Konseyi’nin ev sahipliğinde Kültür Merkezi’nde toplanan ve Türk Üniversitelerinin öğrenci konseyi başkanlarının katıldığı 2. Olağan Genel Kurul Toplantısı’nın başarılı geçmesini temenni eden Bakan Akdağ, üniversite gençliğinin ülkenin sorunlarının çözümünde inisiyatif alması gerektiğini söyledi.

 
Türkiye Öğrenci Konseyi 2. Olağan Genel Kurul Toplantı temasının öğrenciler ve ülke halkı arasında ‘Birlik-Bütünlük’ temasının seçilmiş olmasının isabetli bir seçim olduğunu ifade eden Bakan Akdağ, şöyle devam etti:
“Birlik beraberlik, tek tip insan olmak mıdır? Aynı davranışları sergilemek, aynı kılık kıyafetleri giymek midir? Aynı resmi tarihe inanmak, ayni ideolojinin bayrağını sallamak mıdır? Hayır! Birlik beraberlik bu anlayışla sağlanamaz. Bir vatan toprağı üzerinde yaşıyoruz; hepimiz huzur ve refah istiyoruz, kavga istemiyoruz. İşte birlik ve beraberlik bu şekilde ortak bir amaç etrafında sağlanmalıdır. Biz, hükümet olarak bunu sağlamaya çalışıyoruz.”
“Kanlı terörün yükseltmeye çalıştığı ırkçılığı içimizden atalım” diyen Akdağ, insanî ve ahlakî değerler üzerinde millî birlik ve bütünlüğü sağlamanın öneminden söz etti.

 
“Tek tip olmayalım” diyen Akdağ, “Dayatmayla, silahla, birlik ve beraberlik sağlanamaz” değerlendirmesini yaptı.
Hoşgörü, sözcüğünün de birlik bütünlükte bir temel olamayacağını anlatan Bakan Akdağ, devletin, kurumların, bireylerin birbirine saygı duyması gerektiğini, resmi ya da sivil kuruluşların veya şahısların, kimsenin kılık kıyafetine, ana dilini konuşmasına, yaşam tarzına karışmaya hakkı olmadığını, bu ülkede, birliğin, kardeşliğin önündeki en önemli engelin bu anlayış olduğunu ve uzun yıllar boyunca, başta üniversiteler olmak üzere, toplumun her kesiminde büyük bir baskı olarak kendini hissettirdiğini anımsattı.

 
Nurettin Topçu’nun ‘Istırap Ahlakı’ kavramından da söz eden Akdağ, gençliğin başı boş olamayacağını, millî ve insanî değerler konusunda ıstıraplarının olması gerektiğini hatırlattı. Akdağ, Rus yazar Grigory Petrovun, 1800`lerin son döneminde Finlandiya halkının içinde bulunduğu durumu, cehaletten kurtulmak için bu ülkedeki bir avuç aydının verdiği olağanüstü mücadeleyi anlattığı ‘Beyaz Zambaklar Ülkesinde’ adlı kitabı okumalarını da tavsiye etti.
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ta konuşmasında Türkiye Öğrenci Konseyi 2. Olağan Genel Kurul Toplantı’sına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını söyledi.

 
“21. yüzyıla bakıldığında, eğitimde başarı sağlamış ülkelerin, çağdaş uygarlığın ve teknolojinin sahibi oldukları görülür” diyen Rektör Koçak, çağdaş uygarlığı yakalayamayan ulusların gelişmiş ülkelerin kendilerine verdiğiyle yetinmek durumunda kaldıklarını hatırlatarak, milletin ilerlemesinde ve çağı yakalamasında gençliğin öncü rolüne dikkat çekti.
“Günümüz dünyasında bilim ve teknoloji üretmek, bu alanlarda ilerlemek kadar, uzlaşmacı olmak da çok önemlidir” diyen Koçak, bu kültürün kendini en iyi şekilde göstereceği yerin üniversiteler olduğunu, Türk milletinin buna bugün her günden daha çok ihtiyacı bulunduğunu anlattı.

 
Üniversite gençliğinin ülkenin sorunlarının çözümüne duyarlı olması gerektiğini ifade eden Koçak, şunları kaydetti: “Sizler toplumun önderleri olmalısınız. Bilgi ve bilgili insan gücünü sizler temsil ediyorsunuz. Çalışma gücünüz ve disiplininizle topluma etki etmeli ve örneklik etmelisiniz.”
Türkiye Öğrenci Konseyi Başkanı Nihat Buğra Ağaoğlu konseyin çalışmalarıyla ilgili bir sunum yaptı. Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı ile Atatürk Üniversitesi Öğrenci Konseyi Başkanı Mesut Kasap’ta kısa selamlama konuşması yaptılar.

 
Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Sağlık Bakanı Prof. Dr. Recep Akdağ`a, Atatürk Üniversitesi’nin 55. Yılı Anısına bir şilt ve heybe hediye etti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.