Anasayfa > Erzurum İlçeleri, Öne Çıkan Haberler, Yerel Haber > Türkiyenin En Fazla Pırasası Burada Tüketiliyor

27.10.2015 Sal, 6:48

Türkiyenin En Fazla Pırasası Burada Tüketiliyor

Reklam

Aydın Efeler İlçesi’ne bağlı Dalama Mahallesi’nda asırlık bir gelenek görenleri ve duyanları şaşırtıyor. Pırasa tüketimin en yoğun olduğu mahallede cumartesi akşamları etli pırasa olmayan sofralar yoksul sayılıyor. Asırlardır devam eden bu gelenek ise en çok pırasa üreticilerini ve pazarcıları sevindiriyor.

Geleneğin asırlardır devam ettiğini belirten Mülga Dalama Belde Belediyesi’nin eski başkanlarından Nihat Aktakka, ne zaman başladığı net olarak bilinmeyen pırasa geleneğinin yeni kuşak tarafından da sürdürüldüğünü belirtti. Dalama’da Cuma günleri kurulan semt pazarında en fazla alınıp satılan sebzenin pırasa olduğunu belirten Nihat Aktakka, “Eskiden beri cumartesi akşamlar etli pırasa yemeği yapılır. Mahallemizde yaşayan herkes çocukluğundan beri ailece pırasa tükettiği için Dalama’da vatandaşın çoğunluğu da pırasayı sever” diyerek pırasanın aynı zamanda çok faydalı olduğunu belirtti.

İçerdiği potasyum demir, kalsiyum mineralleri ve özellikle yüksek orandaki lifi nedeniyle pırasanın önemli bir besin maddesi olduğunu belirten Aktakka, “Kış aylarının en faydalı sebzelerinden biri olan pırasa, böbrek sağlığından kalp sağlığına kadar birçok hastalığa şifa dağıtır. Pırasanın bol vitaminleri, mineralleri ve çeşitli nitritleri ile çok şifa verici özelliği bulunduğunu vurgulayan uzmanlar, mide-bağırsak rahatsızlıkları, deri hastalıkları, damar sertliği için faydalı olduğunu belirtiyor. Uzmanlar, pırasa yemeğinin, bağırsaklara yumuşaklık verip pekliği giderdiğini, hemoroidi olanlara da ferahlık sağladığını bildiriyor. Gribe de iyi geldiği belirtilen pırasa böbrek kumlarını ve taşlarını dökmeye yardımcı olur. Böbrekleri, bağırsakları ve mideyi çalıştırır ve güçlendirir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Basur şikâyetlerini azaltır. Damar sertliğine karşı faydalıdır. Kan yapar ve kansızlığa iyi gelir. Vücudu ve kanı temizler. Astım ve egzamaya iyi gelir. Sindirim sistemi için çok yararlıdır, sindirimi kolaylaştırır. Kansere karşı koruyucudur. İdrar söktürücüdür. Sinirleri kuvvetlendirir. Romatizmaya karşı faydalıdır. Anne sütünü arttırıcı özelliği bulunmaktadır” diyerek bu faydalı asırlık geleneği sürdürdüklerini belirtti.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.