Anasayfa > Öne Çıkan Haberler, Türkiye, Video Haber > Türkiye’nin ‘yeni’ yüzleri bir arada

26.07.2012 Per, 21:05

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi’nde Türkiye’nin dördüncü yüz nakli olarak literatüre geçen 35 yaşındaki Turan Çolak, ilk kez basının karşısına çıktı. Çolak, yüzünü ilk gördüğünde donup kaldığını belirterek, hayatının bundan sonra daha iyi olacağını söyledi.

 

 

Türkiye’nin dördüncü yüz nakli yapılan hastası olma özeliğini taşıyan 34 yaşındaki Turan Çolak, ameliyatının üstünden geçen 72 günlük sürenin ardından ilk kez basın mensuplarının karşısına çıktı. AÜ Hastanesi B Blok Mor Salon’da düzenlenen basın toplantısına Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı’nda görevli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, Mikrocerrahi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ferit Demirkan, Mikrocerrahi Derneği Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Sühan Ayhan ve Prof. Dr. Murat Topalan, Ruh Sağlığı ve Psikayatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici ile Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’de görevli Uzman Dr. Ahmet Duymaz katıldı. Toplantıyı Türkiye’nin ilk yüz nakli olan Uğur Acar, basın mensuplarının bulunduğu bölümden takip etti.

 

 

Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ olarak mutlu günlerden daha birini yaşadıklarını ifade ederek, “Bu ameliyata burada olan ve olamayan birçok arkadaşımız katkıda bulundu. Bugün Turan Çolak’ın naklinde 65. gündeyiz. Biraz temkinli davrandık. Oldukça sorunsuz şekilde bu dönemi atlattık, en ufak sorun yok. Önümüzdeki 3-4 ay içinde Turan’ın yüzünün motor aktiviteleri, yani yüz hareketleri başlayacak. O zaman daha da mutlu olacağız” diye konuştu.

 

 

Prof. Dr. Özkan şöyle devam etti:

“Çolak’ın gözyaşı aksın diye göz kapaklarına müdahale edeceğiz. Açma kapamasında müdahale yok. Ama tam olarak açıp kapatmasını 6. aydan itibaren bekliyoruz. Haftaya taburcu edeceğiz. Göz kapağına müdahale ettik. Gözünü açıp kapamasını bizim dengelememiz gerekiyor. Göz kaslarına sinir hareketler geldiği zaman gözlerindeki dışa dönmeleri ayarlayacağız. His gelmeye başladı. Bunlar subjektif.”

Prof. Dr. Özkan, yüz naklinde listeyi geniş tutmadıklarını, 3 kişi ile sınırlandırdıklarını da sözlerine ekledi.

 

 

“YÜZÜME İLK BAKTIĞIMDA DONDUM KALDIM”

Basın toplantısında yüzünü sık sık kağıt mendille silen Turan Çolak, “Ömer hocama teşekkür ediyorum. Bir de bu yüzü bağışlayan aileye teşekkür ediyorum. Benim için her şey değişti. Daha önce hayatımı yaşamış gibi bir şeyim yoktu. Sorunlarım oldu. Ben gerçekten çok mutlu oldum. Aynaya baktığımda dondum kaldım. Bu kadar güzel olacağını bilmiyordum. Annem, babam da beni gördüğünde şaşırdı. Gerçekten çok güzel, beğendim. Yüzümü ilk gördüğüm andan itibaren çok mutluyum. Hayatımda çok değişiklik oldu. Ama daha da güzel olacağını düşünüyorum. Hocalarım çok ilgileniyor. Her gün kontrol ediyorlar. Yüzümün güzel olması için ellerinden geleni yaptılar” dedi.

 

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti de ifade eden Çolak, “Yeni yüzümle ilk çıktığımda aileye teşekkür ve baş sağlığı ziyareti yapmak istiyorum. Uğur’un basın toplantısında, hissediyordum, yüz nakli olacağım için umutluydum. Bu kadar erken olacağını düşünmüyordum. Şansım iyi ilerledi ve oldum. Çok mutluyum” ifadelerini kullandı.
Daha sonra toplantıyı takip eden Uğur Acar da Turan Çolak’ın yanına davet edildi. Yüz nakli yapılan iki hastada baş parmaklarını havaya kaldırarak, ‘İşlem tamam’ işareti yaptı.

 

 

UĞUR ACAR, ÇOLAK’A DESTEK OLACAK

Turan Çolak’a destek olan Uğur Acar, Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan hastası olduğu için mutlu olduğunu belirterek, “Türkiye’de üç hasta daha yüz nakli oldu. Aynı hastanede Turan’la olduğum için mutluyum. Kendisine her türlü yardımı edeceğim. Sorunu olursa, ihtiyacı olursa yardım edeceğim. Kendisi de bu nedenle çok mutlu. Kendisi için de gurur verici olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 

 

Uğur Acar, Turan Çolak’ın ameliyatının daha geniş olduğunu söyleyerek, “Turan’ın yüzü güzel olmuş, beğendim. Zamanla çok daha iyi olacak” dedi.

AÜ Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe ise, 25 Eylül 2010 tarihinde Akdeniz Üniversitesi’nin Türkiye’de ilk çift kol naklini yaparak kompozit doku naklinde yeni bir dönem başlattığını söyledi. Bu durumun gözlerin Türkiye’de kompozit doku nakline çevrilmesine neden olduğunun altını çizen Rektör Kurtcephe, “Türkiye’de ilk defa yüz naklini yapan AÜ olmuştu. Şu an karşınızda AÜ tarafından yapılan yüz nakillerinin kahramanı Turan Çolak ve bu başarılı operasyona katkı sağlayan ekip ile hocalarımız var” şeklinde konuştu.

 

 

Mikrocerrrahi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Topalan ise, karşılarında dünyada yapılan en geniş çaplı transplantasyonlardan birini gördüklerini belirterek, “Bu konuda çok mutluyuz. Bu iş Türk tıbbının, plastik cerrahinin ve ülkemizin başarısıdır. Bu anlamda başta rektör olmak üzere Ömer Özkan ve ekibini kutluyorum. Gerçekten çok iyi bir sonuç oldu” dedi.
Prof. Dr. Topalan, Türk tıbbının ilerlemesi için bu tür başarılı operasyonların bir fırsat olduğunun altını çizerek, “Turan Çolak ta bu işlere en güzel örneklerden birisidir. Turan gerçekten yüz nakli açısından iyi bir örnek. En iyi sonuçlardan bir tanesidir. Bu grubun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum. Burada da bir sinerji ve birlikte çalışmanın kıvancını paylaşıyorum” diye konuştu.
Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Koray Coşkunfırat, ekipleri ile bu operasyonu heyecan ve şevkle gerçekleştirdiklerini belirterek, “Sonucun böyle olması bizi mutlu ediyor. Artık yüz naklinde dünyanın en güzel örneklerinden birine sahibiz” dedi.

 

 

AÜ Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Geçici ise, çok kaliteli ve çok yetenekli bir ekibin içinde olmanın gurur verici olduğuna değinerek, “Bu işler üniversitemiz ve ülkemiz adına güzel işler. Hastaların başlangıcı ve sonrası adına bizi mutlu eden sonuçlar var. Hastamız çok fazla ihtiyaç duymayacak derecede hayatlarını güzel bir şekilde yönlendirebiliyorlar. Ekibe teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Mikrocerrahi Derneği Başkanı Prof. Ferit Demirkan, Turan Çolak’ın yüz nakli en geniş yapılan transplantasyonlardan birisi olduğunu kaydederek, “AÜ başarılı şekilde yaptığı nakillerle camiada yüzümüzü güldürüyor. Ekibi tebrik ediyorum. Bu başarılar bizi dünya çapında önemli bir yere getirdi. Bu ameliyatların devam etmesi ile istekli olan diğer hastalar açısından da güzel örnekler olacak” ifadelerini kullandı.

 

 

Turan Çolak, 22 Şubat 2012 tarihinde Uğur Acar’ın ilk kez basının karşısına çıktığı toplantıyı takip etmiş ve burada ”Ben de Uğur gibi yüz nakli olmak istiyorum” sözleri ile gündeme gelmişti. Turan Çolak’ın 15 Mayıs’ta gerçekleştirilen yüz nakli ameliyatında 73 gün geride kaldı. Uşak’ta intihar sonucu hayatını kaybeden 19 yaşındaki lise öğrencisi Tevfik Yılmaz’ın yüzü 15 Mayıs’ta Turan Çolak’a başarılı bir operasyonla nakledildi. Turan Çolak’ın haftaya taburcu edileceği bildirildi.

 

 

 

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.