Anasayfa > 5'li Üst Haber, Sağlık, Türkiye > Türkiye’yi ağlatan kız Dilek Özçelik konuştu

15.04.2013 Pts, 14:57

Reklam

Bakan Erdoğan Bayraktar’dan tedavi için yardım isteyen öğretmen adayı Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Dilek Özçelik hastaneye yatırıldı. Özçelik ‘Tek isteğim biraz insanlıktı’ dedi.

 

DİLEK ÖĞRETMEN ARTIK HASTANEDE

Sosyal medyada hızla artan tepkiler üzerine valilik harekete geçti. Polisin çalışması üzerine genç kızın Trakya Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi 23 yaşındaki Dilek Özçelik olduğu öğrenildi. Valiliğin de çabasıyla “Dilek öğretmen” bugün hastaneye yatırıldı.

 

 

VALİ İLE GÖRÜŞTÜ

Yetkililer, genç kıza akşam saatlerinde ulaştı. Edirne Valisi Duruer, Özçelik ile telefonla bir görüşme yaptı ve genç kızı makamına davet etti. Lenf kanseri Dilek Özçelik, sabah saatlerinde valiliğe gelerek Hasan Duruer ile bir süre görüştü.

 

Duruer ‘Dün Bakan Bey’in yanında ben kendisine söyledim. Belki o anda duymamış olabilir. İlgileneceğimi söylemiştim. Dün akşam kendisiyle görüştüm. Sabahleyin geldi. Teşekkür ediyorum. Hastalığının tedavisi konusunda her konuda yardımcı olacağız, destek vereceğiz. Geçenlerde Batı Trakya’dan bir çocuğumuzu getirterek tedavisi olmasını sağladık. Yine başka bir hastamızı da bu şekilde tedavi ediyoruz. Bulgaristan’daki soydaşlarımızı getirip tedavi ettiriyoruz. Dilek hanımın ilaçları konusunda gerekli desteği sağlayacağız.” diye konuştu. Duruer, “İlaçla ilgili sıkıntılarını biliyorum. Yarın Sağlık Bakanımız buraya gelecek.Geldiği zaman sizin ve sizin gibi olanların durumunu ayrıca kendisine anlatacağım. Ayrıca kendisi biliyor bu konuları. Biz size yardımcı olacağız. Destek vereceğiz” ifadelerini kullandı.

 

 

 

DEVLETE SİTEM

Yaşadığı sıkıntılar anlatan Dilek Özçelik ilaçların neden serbest piyasada olduğunu, devletin bu konuda niçin elini eteğini çektiğini sordu.  Kendisi gibi insanların makam, mevki sahibi olmadığını dile getiren Özçelik şunları söyledi: “Sizler gibi çok şeye kolaylıkla ulaşamıyoruz.Hastalığımı öğrendikten sonra oturup ailecek üzülemedik dahi. Bize böyle bir gerçeklikten söz ettiklerinde başta inanmak istemedik ama süreç gerçekten öyle işliyordu. Her başvurduğum yerde ilaç yok dendi. Lenf kanseriyim ve haliyle teşhis yapıldıktan sonra doktorum, bazı ilaçlarımın devlet tarafından karşılanmadığını söyledi. Tamam dedik ama şöyle bir durum söz konusu. Bu ilaçlar Türkiye’de yok. İthal ilaçlar. Yurt dışından getirilmesi gerekiyor. Bana zor bir süreç Allah kolaylık versin dediler.”

 

 

ZAMAN KAYBI LÜKSÜM YOK

Daha sonra kendisi gibi aynı hastalığı olan bir bayanla görüştürdüklerini anlatan genç kız, “İlaçlara ulaşma konusunda rehberlik edeceği söylendi. Anlattığı yol bana göre değildi. Çünkü çok çok zor bir yoldu. Kendisi Amerika, Fransa ve Hollanda’dan bu ilaçları getiriyordu. Ben hayatımda 3 yıl önce bir şehir dışı tecrübem oldu. O da üniversiteden dolayı burasıydı. Yurtdışı kelimesi zaten uzak bir kelime. Zaten prosedür gereği yurt dışından ilacın Türkiye’ye getirilmesi aşaması çok çok zor. Benim zaman kaybı lüksüm yok. Haliyle ne yapacağımı bilemedim. İlgili makamlarla görüşme talebimiz oldu. Ama randevu karşımıza çıkıyor. Evet önemli insanlarsınız, önemli işleriniz var ama bir insan sağlık için yardım istiyorsa mutlaka aciliyeti vardır. Bunun diğer randevuların önüne alınması gerekiyor.” diye konuştu.

 

 

 

ARTIK İNANCIM KALMADI

Bakan Bayraktar’ı şans eseri gördüğünü anlatan Dilek Özçelik, “Devlet başındaki insanların orada olmalarının sebebi tüm bireylerin ihtiyaçlarını karşılaması için orada bulunduklarını düşünüyorum. Öyle midir hala bilmiyorum ama öyle sanıyorum. Sadece bu düşünce ile kendisinin bir iki dakika kendisini dinlemesini arzu ettim. Tabii ki, ben ilaç deyince o para dedi. Mutlu muyum? dün sadece kendi ilaçlarım için gittim. Ama anladım ki, sadece benim ilaçları değil benim gibi çok insanın ilacı. Ben sadece kendim için değil o insanlar için de yardım ulaşsın istiyorum. Siyasiler oturup ilaç hususunda bir şeyler yapsınlar. Artık inancım kalmadı.

 

 

 

TEK İSTEĞİM İNSANLIKTI

Belki bir şeyler yapılıyordur ama artık tamamdır diyemiyorum. Mevki ve makam sahibi değilim ama şunu söyleyebilirim ki, insanım ben de değer yargılarım var. Bu hayatta en değer verdiğim şey minnet duygusudur. Teşekkür ediyorum. Bakanımız dün yapmış olduğu davranışının hata olduğunu bilincine varmış olsa gerek ki, üzüntüsünü dile getirmiş. Fakat Sağlık Bakanı’nın geleceğini söylediniz. Sağlık Bakanı yardım ederse kabulümdür. Ama Sayın Bayraktar’ın yardımını istemiyorum. Abartma, saçmalama denilebilir ama insanım ve ben ömür boyu o insana belki yanlış ve belki de anladığım doğrudur. Kendilerine karşı aldığım her nefeste minnet duygusu içerisine girmek istemiyorum. Girmeyeceğim. Söz konusu ölüm dahi olsa o durumu kendimi sokmayacağım. Benim tek derdim ilaç. Dün görmek istediğim insanlıktı.” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.