Anasayfa > Kültür-Sanat, Öne Çıkan Haberler > Türkmen Ressamların Fırçasından Erzurum

17.04.2013 Çar, 9:50

Reklam

Türkmenistan Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve Erzurum Valiliği tarafından organize edilen “Türkmen Ressamların Fırçasından Erzurum” konulu sergi açıldı.
Türkiye’nin 17 ilinde gerçekleştirilen “Türkmen Ressamların Fırçasından Türkiye” adlı çalışmanın son ayağı için Erzurum ile ilgili hazırlanan 57 resmin yer aldığı sergi, Yakutiye Medresesi içerisinde düzenlenen törenle açıldı.
Serginin açılışına katılan Vali Sebahattin Öztürk, Erzurum’un hem coğrafi yapısı olarak hem de kültürel olarak Türkmenistan’a çok yakın olduğunu belirterek, tarihi eserlerin, kültürel mirasın, medeniyet mirasının büyük çoğunluğunun Türkmen kültürü izi taşıdığını ifade etti.

 
Selçukluların bir Türkmen İmparatorluğu olduğunu ve en fazla Anadolu’da kök saldığını anlatan Öztürk, şunları kaydetti:
“Erzurum’da Selçuklu eserleri olduğu gibi onların atabeyliği olan Saltuklu eserleri de var. Ayrıca yine Selçukluların bir devamı olan ve Türkmen kökleri olan Osmanlı eserlerini görmek mümkün. Ayrıca Erzurum yaklaşık 8 bin yıla dayanan bir geçmişe sahip. Pek çok medeniyetin izlerini taşıyan bir şehir. 1071 yılında Sultan Alparslan’ın, bugünkü Anadolu’yu Türklere yurt yapan Malazgirt Savaşı’ndan sonra da Erzurum’da Türk ve İslam eserleri birer birer boy gösterdi. Eminim ki değerli ressamlarımız Erzurum’u resmederken resim seçmekte zorlanmışlardır.”

 
Daha sonra serginin açılışı Vali Sebahattin Öztürk tarafından gerçekleştirildi. Sergi davetliler tarafından gezildi. Serginin 22 Nisan 2013 tarihine kadar açık kalacağı bildirildi.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.