Anasayfa > Yazar > Uçtu uçtu otogar uçtu

16.04.2013 Sal, 11:31

Reklam

Bu günlerde Erzurum’da yeni bir heyecan yaşıyoruz ya da yaşatıyorlar. Ülkemizin büyük şirketlerinden Mng, Erzurum’u cazibe merkezi haline getirecek büyük bir projeye imza atıyor. Şu anki otogar’ın yerine alış veriş merkezi, otel ve binalar yapacaklar.

 

 

Denilene göre 350 milyon liralık bu proje için Erzurum seferber olurken Trabzonlu son günlerin meşhur bakanı  ‘’ Trabzon’u etkiler ‘’ diyerekten projede değişiklik yapılmasını öngörmüş ve kabul ettirmiş (!) Acaba bizim vekillerimiz o sırada ne ile meşgul idi bilmiyoruz? ( Zabıt katibliği-Mübaşirlik sınavları da geçti ama ! )

 

 

Buraya kadar her şey hoş, güzel . Bir şehrin kalkınması, ilerlemesi, yatırımcıyı çekmesi için böyle yatırımların gelmesi şart fakat Erzurum’da gazetelerimizde bize yol gösteren büyüklerimiz dâhil Kandilli kayak merkezi hakkında sayfalarca yazı yazıp, Polonyalıların ‘’ Püskülüt ‘’ yemesini dahi dert edinirken şehrin merkezinden uçurulan otogar için tek kelime yazmıyorlar.

 

 

 

Ve yine gariptir ki havasından mı suyundan mı bilinmez,  şehrin yerlisinden okumaya gelen üniversite öğrencisine kadar hiç kimse hiçbir şey hakkında ses çıkartmıyor. Bu bir isyan daveti değil lakin en ufak otobüs zammında, trafik kazası ya da sorununda, yemek ücretlerinin 0,25 kuruş artmasında bile protesto gösterileri vs. düzenleyen en küçük şehirler kadar bile olamıyoruz. Bu hastalığın adını hala koyamadık.

 

 

Neyse sadet’e geleyim b en, Erzurum otogarı merkezden kaldırılıp havaalanına ‘’ uçuruldu’’. Kimsede proje hakkında ses seda yok. Detayları hiçbir Erzurumlu bilmiyor, bilboardlar da olmasa zaten mahvolmuştuk.

75 bin üzerinde öğrencisi ve yüzbinlerce nüfusu ile şehrin en uğrak, en işlek, en çok ihtiyaç duyulan merkezini uzağa götürmenin manası nedir?

 

 

Erzurum öğrenci şehri diye her yerde anlatır ha anlatırız. Peki, o öğrencilerin en çok tercih ettiği ulaşım aracının otobüs olduğunu biliyor musunuz?

Öğrencilerin Otogar’a rahatlıkla ve istedikleri vakit yürüyerek gidip geldiğini biliyor musunuz?

 

 

Sabah’ın 5’inde çoğu öğrenci, arkadaşlarının refakati ya da tek başına yurtlarına evlerine gidip geldiklerini biliyor musunuz?

Erzurumlunun rahatlıkla her yerden otogar’a yürüdüğünü biliyor musunuz?

 

 

Şimdi ne olacak çoğusu kara kara düşünüyor.

Saat başı mı, yarım saatte bir mi otobüs seferi konacak?

Otobüs seferleri Erzurum içindeki kısa mesafelerde bile 1,5 lira iken otogar’a ne kadar olacak?                Herkesin 1,5 lira verebileceğinden emin misiniz?

Oldu ki otobüs kaçtı diyelim, millet zorla taksilerle mi gidecek?

 

 

‘’ Kafamda deli sorular ‘’ uzar ha  uzar.

Bildiğim kadarı ile bu otobüs terminali Mng kargo tarafından hediye (!) adı altında yaptırılıyor. Ve tesadüfi gördüğüm kadarı ile öyle ahım şahım bir yerde değildi.  Daha öncesinde Erzurum Avm’nin yanında Redevco tarafından yaptrılan güzide ‘’ Kültür Merkezimizden ‘’ biliyoruz, Avm’nin mimarisi nerede ‘’ Kültür Merkezimizin ‘’ mimarisi nerede?

Şimdi yetkili ağabeylerime büyüklerime sormak istiyorum;

 

 

80 yaşındaki babamın bile Gez mahallesinden yürüyerek gelebildiği Otogar’ı daha uzağa götürmek?

Başta Erzurum Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri, Otobüs firmaları, Erzurum zenginleri ayrı ayrı ya da bir bütün halinde şu an yapılan ‘’ Yeni Otogar ‘’ gibi bir otogar yapamazlar mıydı? O kadar mı Mng holding’e muhtaçtı k ?

Sayın Belediye yetkililerimiz hiç diğer şehirlerdeki Otogarları görmemişler mi?

 

 

Bir şehrin albenisi, cazibesi ulaşımın rahat, kolay ve hızlı olması değil midir? Havaalanı ile Kayak merkezimiz arasında mesafe yok deyip hava atmayı bilirken, Otogarı şehirden uzaklaştırmanın manası nedir?

Öğrenci kardeşlerimiz her zaman üniversite kampüsünün bir bütün olması ve Otogar’ın yakınlığını üniversiteyi ve şehri tanıtırken ilk olarak referans gösterirken şimdi neyi anlatacaklar?

( Tek açık alanımız olan Aziziye parkı’nın yıkılmasını mı anlatsınlar? )

 

 

Hadi bizi okuyan eden yok, sesimizi de duymazlar. Başta gazetem olmak üzere Erzurum medyasındaki büyüklerimiz ne zaman ses edecekler bu işe?

 

 

YORUMLAR

Toplam 3 yorum bulunmaktadır.

Tanju Aksu

Bu şehirde okuyan bir öğrenci olarak bu yazıya katılmamak mümkün değil. Benim kese mi düşünmek yerine benden nasıl çalacaklarını düşünüyorlar. Öğrenci bu şehir için tek geçim kaynağı demek doğru olur sanırım ama bu gelir kaynağını büyütmek için öğrencilerin dolayısıyla vatandaşın cebine göz dikmek değil de nedir bu? Ben yürüyerek otogardan yurduma veya evime gidecekken şimdi sabahın 5inde Erzurum’a geldiğimde ikamet ettiğim yere nasıl gideceğim? Erzurum’da 4 sene geçirdim ama Büyükşehir Belediyesinin vatandaşa yönelik çok ta hizmetini görmedim. Gerçekten yazık. Hayvan barınakları yapılmış bilbordlarda boy boy afişler. Önce yoksullara, kimsesizlere sahip çıkalım sayın başkan hayvanlar bir şekilde bulur kendilerine yatacak yer, senin vereceğin kuru ekmeğe muhtaç değil onlar. Bir sitemim de yine geçen sene bilbordlarda bilmem kaç ‘TRİLYON’ harcanarak yapılan su şebekesi vs. icraatına. Burda daha çok Trilyonla ilgileniyorum. Türkiyenin para birimi TL. Dolayısıyla Trilyon kullanmak yanlış olur. Ama sayın belediye çalışanlarımız TRİLYON’u kullanarak insanların kafasında bir imaj yaratmak istiyorlar. Ama yemez.

Sonuç olarak, Akp in Erzurum BŞB out

17.04.2013, 3:19
ufuk kara

sizi nerden ve nasıl takip edebilirim?

17.07.2013, 15:42