Anasayfa > Bölge, Öne Çıkan Haberler, Türkiye > Uludere’de çok gergin anlar yaşanıyor

03.04.2013 Çar, 17:02

Reklam

Uludere İlçesi’ne bağlı Andaç Köyü’nden bir grup, bu sabaha karşı kaçak mazot getirmek için gizlice Irak tarafına geçti. Güvenlik güçleri dönüş yolunda farkettikleri kaçakçıları durdurdu. Gerginlik üzerine bölgeye asker sevk edildi. Vali yardımcısı köylüleri ikna etmeye çalışıyor…

 

Türkiye-Irak sınır hattında bulunan Uludere İlçesine bağlı Andaç Köyü’nden sabahın erken saatlerinde Irak tarafına kaçak yollarla geçen köylüler, aldıkları kaçak mazotla dönerken güvenlik güçleri tarafından fark edilerek durduruldu. Irak’tan gelecek olan yakınlarından haber alamadıklarını belirten yaklaşık 200 köylü de, sınır hattının sıfır noktasında bulunan Habur-2 Köprüsü’nün ilerisinden Irak tarafına geçmek istedi.

 

 

GERGİNLİK ÇIKTI

Sınırda önlem alan askerler köylülerin Irak tarafına geçmesine izin vermezken, gerginlik çıktı. Gerginlik üzerine sınırın sıfır hattınada çok sayıda asker yerleştirildi. Bölgeye helikopterlerle asker sevkedilirken, köylülerin sınır hattında bekleyişi sürüyor.

 

 

YOL GEÇEN HANINA ÇEVRİLDİ

Yetkililer, sınır hattında yapılmak istenen kaçakçılığa, görevlerini yapan güvenlik güçlerinin izin vermediğini, kaçak mazot gibi eşya getirenler hakkında yasal işlem yapılacağını; birilerinin bunu istismar ederek, sınır hattını yol geçen hanına çevirmek istemesinden olayın kaynaklandığını söylediler…

 

 

İKNA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Güvenlik güçleri ile köylüler arasındaki gerginliğin devam etmesi üzerine Şırnak Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek ve 23’ncü Jandarma Sınır Tümen Komutanı Tümgeneral Ali Doğan İnce, Sikorskyhelikopter ile olay bölgesine geldi.Vali Yardımcısı Zeyrek ve Tümgeneral İnce, yapılanın yasal olmadığını belirterek, köylüleri evlerine dönmeleri konusunda ikna etmeye çalıştı. Andaç Köyü’nden gelenler ise yakınlarının bırakılması için ısrar etti.Vali Zeyrek ve Tümgeneral İnce’nin köylüleri ikna etmek için yaptığı görüşmeler sürüyor.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.