Anasayfa > 5'li Üst Haber, Bilim Teknoloji > Uluslararası Gün Etkinliği

11.07.2012 Çar, 21:47

Uluslararası Gün Etkinliği

Reklam

Atatürk Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi tarafından 2007 yılından beri düzenlenen Kültürlerarası Köprü (Bridging Cultures) yaz okulunun altıncısı 2 Temmuz Pazartesi günü başladı. 2 hafta sürecek program çerçevesinde 10 farklı ülkeden gelen öğrenciler kültür Merkezi Salonu’nda düzenlenen “Uluslararası Gün” etkinliklerinde ülkelerini ve üniversitelerini tanıttılar.
Renkli görüntülere sahne olan “Uluslararası Gün” etkinliğinde öğrenciler, geleneksel kıyafetleri ve kendi ülkelerinin bayraklarıyla ülkelerini ve üniversitelerini tanıttılar.

 

10 ÜLKEDEN 37 ÖĞRENCİ GELDİ

Dış İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Fahri Yavuz ise konuşmasında bu yıl yaz okuluna Malezya, Irak, İran, Pakistan, Ürdün, Azerbaycan, Romanya ve Gürcistan’dan 37 öğrencinin katıldığını belirtti.
Prof. Dr. Yavuz, “Atatürk Üniversitesi’nin uluslararasılaşmasını sağlamanın 2 yolu var; Öğrenci degişimi ve öğretim üyesi değişimidir. Üniversite faaliyetleri açısından uluslar arası seviyeye ulaşmak üniversite kalitesi açısından çok önemli. 2005 yılından beri faaliyetlerimiz bu kapsamda devam etmektedir. Bugün Üniversitemizde 70 bin civarın da öğrencimiz var, bunların 700 ‘e yakını yabancı uyrukludur. Kişisel kültürel gelişme sağlamak amacıyla 10 üniversiteden 37 öğrenci daha üniversitemize geldi” dedi.
GELECEĞİN BARIŞ ELÇÇİLERİ
Programda konuşan Atatürk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Korkmaz, bu projeyle öğrencilerin şehri tanıdıklarını yeni arkadaşlıklar edindiklerini belirterek, ülkeler arası ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunduklarını ve öğrencileri “geleceğin barış elçileri” olarak gördüklerini söyledi.
Program öğrencilerin ülkelerini ve kültürlerini tanıtmalarıyla son buldu.

YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.